Відшарування сітківки

Відшарування сітківки – це відходження шарів сітківки від внутрішньої поверхні ока. Відшарована сітківка не виконує свою функцію, тому зір стає розмитим. Відшарування сітківки – це серйозна проблема. Якщо не розпочати лікування негайно, можна втратити зір на уражене око.

Що таке відшарування сітківки?

Відшарування сітківки – це відходження шарів сітківки від внутрішньої поверхні ока. Відшарована сітківка не виконує свою функцію, тому зір стає розмитим. Відшарування сітківки – це серйозна проблема. Якщо не розпочати лікування негайно, можна втратити зір на уражене око.

Чому сітківка відшаровується?

Із віком склисте тіло зменшується в розмірах. Коли око рухається, склисте тіло переміщується відносно сітківки і не спричиняє проблем. Однак у деяких людей склисте тіло не від’єднується від сітківки і може спричиняти її розриви. Внаслідок цього через розрив рідина потрапляє під сітківку, і сітківка відшаровується від внутрішньої поверхні ока.

Терміни

Сітківка – шар нервових клітин, що вистілає внутрішню поверхню ока. Сітківка сприймає світло і надсилає сигнали до головного мозку, з цих сигналів у мозку утворюються зображення.

Склисте тіло – прозорий гель, який заповнює порожнину ока зсередини.

«Мушки» перед очима – маленькі скупчення клітин або певних речовин у склистому тілі, які виглядають як маленькі рухомі крапки, лінії або хмаринки в полі зору.

У кого підвищений ризик виникнення відшарування сітківки?

Чинники ризику появи відшарування сітківки:

 • короткозорість (погано бачите віддалені предмети без окулярів);
 • операція з приводу катаракти, глаукоми або інша операція на оці у минулому;
 • використання ліків з приводу глаукоми, які звужують зіницю (пілокарпіну та ін.);
 • серйозна травма ока;
 • розрив або відшарування сітківки на другому оці;
 • відшарування сітківки у близьких родичів;
 • наявність слабких місць на сітківці (їх може виявити офтальмолог під час огляду).

Ранні прояви відшарування сітківки

У разі відшарування сітківки потрібно негайно звернутися до офтальмолога, інакше можна втратити зір на уражене око. Негайно відвідайте офтальмолога, якщо помітите будь-які з перелічених симптомів.

 • Раптова поява спалахів перед оком. Іноді пацієнти бачать «зірочки перед очима», як від удару в око.
 • Раптова поява численних «мушок» перед оком – крапок, ліній або спіралей.
 • Поява тіні на периферії поля зору.
 • Частину поля зору закрила сіра пелена.

Як діагностують відшарування сітківки?

Офтальмолог огляне сітківку за допомогою спеціальної лінзи, перед цим розширивши зіницю очними краплями.

Як лікують відшарування сітківки?

Відшарування сітківки підлягає хірургічному лікуванню. Ось деякі хірургічні операції, які проводять у разі відшарування сітківки.

Пневматична ретинопексія. Офтальмолог вводить у око бульбашку газу. Бульбашка притискає сітківку до внутрішньої поверхні ока, аби вона повернулася на місце. Після цієї операції лікар попросить Вас декілька днів тримати голову в певному положенні, щоб бульбашка залишалася в потрібному місці. Поступово, в міру прилягання сітківки, бульбашка розсмокчеться, і око заповниться власною внутрішньоочною рідиною.

Вітректомія. Офтальмолог видаляє склисте тіло, яке натягує сітківку. Замість склистого тіла в око вводять бульбашку медичного повітря, газу або силіконового масла. Ця бульбашка притискає сітківку до внутрішньої поверхні ока, аби сітківка прилягла. Якщо в око ввели бульбашку силіконового масла, то через кілька місяців її потрібно буде видалити. Якщо в око ввели бульбашку медичного повітря або газу, Вам не можна літати літаком, підніматися на велику висоту та пірнати з аквалангом, бо під час швидкого набору висоти бульбашка газу збільшується в розмірі й спричиняє зростання внутрішньоочного тиску. Деякий час потрібно тримати голову в певному положенні, аби бульбашка притискала сітківку до внутрішньої поверхні ока.

Екстрасклеральне пломбування. До ока зовні підшивають маленьку пломбу (стрічку) з гуми або м’якого пластику, яка тисне на око і сприяє приляганню відшарованої сітківки. Зазвичай цю пломбу залишають в оці назавжди, оточуючим людям її не видно.

Які ускладнення можуть бути після операції з приводу відшарування сітківки?

Кожна операція може призводити до ускладнень, однак якщо не лікувати відшарування сітківки, то можна швидко і безповоротно втратити зір. Офтальмолог розповість Вам про можливі післяопераційні ускладнення, а також про користь, яку операція може принести.

Чого очікувати після операції?

 • Декілька годин після операції Ви будете відчувати певний дискомфорт. Вам дадуть знеболювальні препарати.
 • Декілька тижнів після операції слід більше відпочивати та уникати надмірної активності. Офтальмолог пояснить, через скільки часу можна буде займатися спортом, керувати автомобілем і братися до інших занять.
 • Після операції око буде заклеєне стерильною пов’язкою. Не знімайте цю пов’язку без дозволу лікаря.
 • Якщо в око ввели бульбашку газу або силіконового масла, потрібно тримати голову в певному положенні деякий час – зазвичай 1 або 2 тижні. Лікар пояснить, у якому саме положенні повинна бути голова. Обов’язково дотримуйтеся цих вказівок, аби сітківка прилягла на місце.
 • Декілька тижнів після операції Ви будете бачити «мушки» і спалахи перед очима. Можливо, Вам буде видно бульбашку в оці.
 • Покращення гостроти зору зазвичай починається через чотири тижні після операції. Стабілізація гостроти зору може настати лише через декілька місяців. Гострота зору після операції буде залежати від того, наскільки сильно постраждали клітини відшарованої сітківки.

Підсумок

 • Відшарування сітківки – це відходження шарів сітківки від внутрішньої поверхні ока. Відшарування сітківки супроводжується появою великої кількості «мушок» і спалахів перед оком або тіні на периферії поля зору. Частину поля зору може закрити сіра пелена. Якщо Ви помітили якісь із цих симптомів, негайно зверніться до офтальмолога.
 • Для повернення відшарованої сітківки на місце виконують оперативне лікування.
 • В око можуть ввести бульбашку газу або силіконового масла, яка притисне сітківку в потрібному місці до внутрішньої поверхні ока. Для того, щоб сітківка прилягла, після операції слід дотримуватися вказівок офтальмолога.
 • Із запитаннями щодо захворювань очей або зниження гостроти зору обов’язково зверніться до офтальмолога. Лікар докладе усіх зусиль, аби захистити Ваш зір.
visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».