Ячмінь

Перші ознаки внутрішнього та зовнішнього ячменю у людини – поява припухлості (інфільтрату) та набряку, почервоніння повік та шкіри навколо очей. Через 2-3 дні на віці виникає невелике болісне ущільнення (вузлик), що нагадує фурункул або прищ, з цяткою жовтуватого відтінку по центру вузлика. Він збільшується у розмірі, дозріває і мимоволі розкривається – виділяється гній (цей процес може тривати 2 дні).

Що таке ячмінь та його види

Ячмінь (гордеолум) – гостре гнійне запалення сальної залози, що веде до її закупорки. Залежно від того, де розташована ця сальна залоза, лікарі поділяють ячмінь на:

 • зовнішній – коли локалізація вогнища перебуває у луковиці вії, і запалення виникає біля краю вії;
 • внутрішній ячмінь (мейбоміт) – якщо запалюється мейбомієва заліза (сальна залоза століття).

За характером течії гордеолум ділять на гострий та рецидивуючий.

Чинники ризику виникнення ячменю

Безпосередня причина запального процесу у сальній залозі ока у людини найчастіше – інфікування бактерією стафілокока. Чинниками ризику потрапляння інфекції є:

 • неправильне дотримання гігієни очей, несвоєчасне їх очищення;
 • використання забруднених засобів для нанесення макіяжу чи неякісної косметики;
 • блефарит очей;
 • носіння контактних лінз;
 • ослаблення імунітету, у тому числі на тлі хронічних захворювань;
 • часті стреси.

До різновиду ячменю відноситься інше очне захворювання – фолікуліт. Причина його розвитку – теж стафілокок, але запалення виникає у волосяному фолікулі (в даному випадку – вії).

Не слід плутати ячмінь та халазіон. Халазіон – це закупорка сальної (мейбомієвої) залози не через інфекцію, а через аномальне загусання секрету.

При інфікуванні канальця слізного мішка говорять про каналікуліт, самого слізного мішка – про дакріоцистит.

Ячмінь на оці у дитини

Найчастіше маленькі діти заносять бактерію (збудника ячменю) у вічі брудними руками. Також у дитини ячмінь може виникнути внаслідок зараження глистними інвазіями.

Інші можливі причини: переохолодження, стрес, дефіцит вітамінів в організмі, перевтома, блефарит.

Симптоми

Перші ознаки внутрішнього та зовнішнього ячменю у людини – поява припухлості (інфільтрату) та набряку, почервоніння повік та шкіри навколо очей. Через 2-3 дні на віці виникає невелике болісне ущільнення (вузлик), що нагадує фурункул або прищ, з цяткою жовтуватого відтінку по центру вузлика. Він збільшується у розмірі, дозріває і мимоволі розкривається – виділяється гній (цей процес може тривати 2 дні).

Можливі супутні ячменю симптоми:

 • відчуття стороннього тіла або піску в оці;
 • підвищена сльозотеча;
 • відчуття розпирання в області віку;
 • біль при морганні.

Ще один частий симптом запального процесу – світлобоязнь.

У деяких пацієнтів підвищується температура тіла, з’являється озноб.

Як внутрішній, так і зовнішній ячмінь на оці може свербіти, тому маленькі діти часто намагаються терти уражену ділянку віку руками.

Діагностика

Щоб лікувати ячмінь, необхідно підтвердити діагноз. Для цього лікареві офтальмологічної клініки OCULAR достатньо уточнення скарг та огляду людини, оскільки хвороба має специфічні ознаки – почервоніння, припухлість, поява освіти та ущільнення на краю вік.

Для уточнення причини (зараження стафілококовою бактерією) проводять мікробіоскопію – дослідження під мікроскопом зіскрібка, взятого з інфільтрату на віку.

Лікування ячменю на оці

У ряді випадків захворювання у людини проходить самостійно – через 3-4 дні після утворення головки гнійника ячмінь проривається, виходить гній, запалення стихає. Але хвороба може призводити до ускладнень (поширюватися на навколишні тканини, викликати абсцес) та рецидивувати. Щоб повністю вилікувати хворобу, рекомендується обов’язково відвідати лікаря.

В якості першої допомоги до візиту до офтальмолога, щоб покращити стан здоров’я, можна робити сухі теплі компреси: прикладати до місця запалення на край віка теплу чисту фланелеву тканину або текстильний мішечок з підігрітою сіллю. Одна процедура може тривати 10-15 хвилин. Протягом дня компреси можна повторювати 3-4 рази, але за умови, що ячмінь не дозрів (при дозріванні він стає м’яким, а гнійна головка чітко помітною). Далі від компресів слід відмовитись.

Не рекомендується протирання очей спиртовими розчинами, зокрема антибактеріальними, самостійне використання очних крапель. Заборонено розкривати та видавлювати гнійник, особливо внутрішній. Це може призвести до поширення інфекції по організму через кров, розвитком абсцесу та іншими серйозними наслідками. Не слід в період терапії користуватися косметичними засобами для макіяжу та носити контактні лінзи.

Якісне лікування ячменю можливе лише за розпорядженням лікаря. Він призначить оптимальний антибактеріальний препарат. Існує безліч ефективних зовнішніх антибіотиків у вигляді мазі і гелів або крапель. Добре себе зарекомендувала очна Тетрациклінова мазь – бактеріостатичний антибіотик із групи тетрациклінів для місцевого та зовнішнього застосування. У деяких випадках потрібний прийом антибактеріального препарату внутрішньо.

При підвищеній температурі тіла слід використовувати жарознижувальні препарати. При виражених хворобливих відчуттях можуть знадобитися аналгетичні лікарські засоби. У деяких випадках призначають імуностимулюючі препарати за умови зниженого імунітету.

У важких випадках лікар-офтальмолог виписує кортикостероїдний препарат у формі краплі очей або мазі.

Обов’язково слід лікувати супутні патології.

Якщо консервативними методами вилікувати захворювання не виходить, або утворився ячмінь великого розміру (понад 5 мм у діаметрі), лікар може порекомендувати хірургічне лікування для очищення інфільтрату. У цьому випадку гнійний пузир розкривають і прочищають, потім призначають ефективні протизапальні лікарські засоби та антибіотики.

Профілактика

Уникнути людині розвитку мейбоміту, блефариту та абсцесу, зберегти здоров’я допоможуть наступні рекомендації лікарів-офтальмологів:

 • підтримувати адекватну гігієну повік;
 • знімати макіяж перед сном;
 • регулярно міняти засоби для нанесення макіяжу;
 • не використовувати прострочену косметику;
 • торкатися області навколо очей лише чистими руками;
 • правильно використовувати контактні лінзи.

Слід уникати стресів та переохолоджень, зміцнювати імунітет, а також вчасно лікувати патологію, щоб уникнути рецидиву.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».