Пресбіопія (Вікова далекозорість)

Пресбіопією називається порушення акомодації ока, що втрачає здатність чітко бачити при перекладі погляду з далеких предметів на близькі та навпаки. Найбільш очевидною причиною проблем з рефракцією дослідники називають вікові зміни, внаслідок яких кришталик втрачає еластичність, і не може змінювати рефракцію на необхідну для чіткого зору кількості діоптрій.

Пресбіопія (Вікова далекозорість)

Пресбіопією називається порушення акомодації ока, що втрачає здатність чітко бачити при перекладі погляду з далеких предметів на близькі та навпаки. Найбільш очевидною причиною проблем з рефракцією дослідники називають вікові зміни, внаслідок яких кришталик втрачає еластичність, і не може змінювати рефракцію на необхідну для чіткого зору кількості діоптрій.

Що таке пресбіопія? Симптоми вікової далекозорості

Порушення зору при пресбіопії відбувається внаслідок природних процесів, що супроводжують старіння організму. В основному це ущільнення кришталика за рахунок зростання нових волокон, що утворюються в паростковій зоні. Через появу на передній та задній поверхнях кришталика нових волокон старі відтісняються до центру, внаслідок чого утворюється ядро, кривизна кришталика змінюється, а його структура ущільнюється. Ці процеси починають проявлятися у віці 38-40 років, насамперед у людей з вродженою далекозорістю.

Основні симптоми пресбіопії:

 • Погіршення чіткості зору у сутінках, при недостатньому освітленні.
 • Проблеми з фокусуванням на маленьких предметах, які розташовані ближче, ніж на відстані 0,4–0,5 м. Щоб сфокусуватися на потрібних предметах, людині потрібно близько хвилини часу, доводиться докладати зусиля.
 • Швидка стомлюваність очей, що настає під час читання, роботи за комп’ютером та з дрібними предметами (наприклад, при пришиванні гудзиків).
 • Головний біль, який виникає під час інтенсивного зорового навантаження і проходить після нетривалого відпочинку без прийому препаратів. Локалізація цих болів – лоб, область за очницями.
 • При переведенні погляду з близько розташованих предметів на далекі і навпаки спостерігається миттєва затуманеність зору, іноді з запамороченням.
 • Людині стає зручніше розташовувати предмети, які слід розглянути, на відстані витягнутої руки або навіть далі.

Причини виникнення пресбіопії

Основна причина розвитку захворювання – потовщення і затвердіння кришталика, яке розвивається з віком в результаті природних процесів, що відбуваються в організмі.

Хто у зоні ризику?

За даними дослідників, у всьому світі вікову далекозорість діагностовано приблизно у 2 млрд осіб.

Є думка, що з кращої роботи очей слід починати використовувати окуляри чи коригувальні лінзи якомога пізніше. У разі вікових змін це неправильно, оскільки створює непотрібну напругу в м’язах очей і погіршує самопочуття людини.

Профілактика захворювання

Оскільки зміна кришталика є природним процесом, повністю запобігти його неможливо. Проте суттєво уповільнити розвиток та скоригувати наслідки захворювання можливо під керівництвом досвідченого лікаря. Щоб зберегти достатню для якісного зору акомодацію якомога довше, слідує:

 • регулярно робити перерви під час читання, роботи за комп’ютером, гаджетами, робити в цей час зорову гімнастику;
 • своєчасно лікувати інфекційні та вірусні захворювання, не допускати розвитку ускладнень;
 • виконувати вправи для тренування циліарних та інших м’язів очей;
 • своєчасно діагностувати та лікувати захворювання очей;
 • регулярно проходити профілактичні огляди, у ході яких офтальмолог визначає гостроту зору, параметри кришталика, очного яблука, стан сітківки, зорового нерва;
 • правильно та повноцінно харчуватися, при необхідності приймати вітамінні комплекси;
 • вести активний спосіб життя, більше гуляти (під час прогулянки погляд мимоволі переміщається то поблизу, то в далечінь, стежить за предметами, що рухаються — це оптимізує роботу очних м’язів);
 • повноцінно відпочивати, висипатись, давати організму можливість відновитися;
 • забезпечити достатній рівень освітленості робочого місця.

Завдяки природному зменшенню діаметра зіниці при яскравому освітленні, наприклад, при сонячному світлі люди з пресбіопією в таких умовах бачать набагато чіткіше. У станах, коли зіниця розширена, чіткість зору істотно втрачається. Особливо це помітно після застосування препаратів, які розширюють зіницю. Якісне освітлення дозволяє уникнути перенапруги очей, запобігти втомі та головним болям.

Корекція та методи лікування пресбіопії

Залежно від рівня прогресування захворювання для корекції зору застосовуються:

 • Консервативна терапія. Це краплі, полівітамінні комплекси, особливі добавки. Застосування крапель допомагає пом’якшити кришталик, за рахунок чого він стає еластичнішим. Це підвищує якість рефракції, як наслідок – чіткість зору. Краплі не зупиняють розвиток захворювання, але при системному застосуванні уповільнюють його прогресування. Вітамінні комплекси насичують організм корисними речовинами, які покращують перебіг відновлювальних процесів у тканинах та органах.
 • Окуляри. Офтальмолог підбирає окуляри, які дають можливість пацієнтові бачити зблизька та вдалину. Для зручності можна використовувати окуляри з мультифокальними лінзами, в яких поєднують дві оптичні зони.
 • Мультифокальні лінзи. Вони набагато зручніші за окуляри в експлуатації (не запотівають, менше забруднюються, не б’ються). Ще однією перевагою є плавний перехід між зоровими областями, за рахунок чого забезпечується максимальна природність при переведенні погляду з ближніх предметів на далекі.
 • Заміна кришталика. Природний кришталик видаляється з використанням лазера, кріотерапії або хірургічним шляхом, на місце ставиться мультифокальна інтраокулярна лінза. Параметри штучного кришталика забезпечують якісний зір на усіх відстанях. При цьому він повністю біологічно сумісний із тканинами організму.
 • Лазерна корекція. За допомогою лазера випаровуються асферичні зони кришталика, які заважають нормальній акомодації. В результаті оптимізації кривизни рогівки відновлюється якість ближнього та дальнього зору. Область втручання визначається кожному оку індивідуально.

Показання для лазерної корекції пресбіопії:

 • Дальнозоркість від +0,25 до +5 дптр.
 • Вік 44–65 років.
 • Гострота зору 0,8–1,0, яка піддається корекції.
 • Міопія від -2,0 до -5,0 дптр.
 • Астигматизм до -2,0 дптр.
 • Розмір діаметра зіниці при денному освітленні до 2,9 мм та при сутінковому освітленні до 6,5 мм.
 • Відсутність протипоказань до процедури.
 • Різниця між оптичною силою оптимальних для корекції зору поблизу та вдалині лінз від +1,5 дптр.

Розвиток пресбіопії з віком – природний процес, який в одних людей іде інтенсивніше, ніж в інших. Щоб визначити наявність та вираженість вікових змін структур ока, важливо проходити щорічні огляди у окуліста. Це дозволяє виявити небажані процеси на ранніх стадіях, коли вони добре піддаються корекції. Своєчасна корекція зору дозволяє зберегти якість життя, працездатність очного апарату, тому відкладати його на потім не варто. Фахівці клініки Ocular щодня проводять необхідні обстеження та за необхідності хірургічні втручання. Записатися на консультацію можна по телефону або через форму зворотного зв’язку сайту.

visit حدد موعدًا الآن
لتعلم المزيد
contacts جهات الاتصال

جدول:

من الاثنين إلى السبت: 09:00 حتي 17:00
اختصار الثاني .: يوم عطلة

عنوان:

كييف ، ش. نيكولاس
بيمونينكو ، 13 أ

كيفية الوصول الى هناك؟

من محطة مترو "Maidan Nezalezhnosti" بواسطة ترولي باص # 16 أو # 18 إلى المحطة “st. Poltavskaya "، ثم 5 دقائق سيرا على الأقدام إلى الشارع. طالب و 3 دقائق في الشارع. طالب نحو مركز أعمال المنتدى.

إلى محطة "Lukyanovskaya" ، ثم 10 دقائق سيرا على الأقدام إلى الشارع. طالب و 3 دقائق في الشارع. طالب نحو مركز أعمال المنتدى.