Лікування катаракти

Катаракта - небезпечна патологія ока, при якій каламутніє кришталик - повністю або частково. В оптичній системі зору кришталик виконує функцію заломлення світлових променів. Коли вони фокусуються на сітківці, то людина чітко бачить всі об'єкти. При його помутнінні порушується процес заломлення променів, що призводить до погіршення зору. Якщо катаракту не лікувати, можливі серйозні ускладнення та навіть повна сліпота.

Катаракта – небезпечна патологія ока, при якій каламутніє кришталик – повністю або частково. В оптичній системі зору кришталик виконує функцію заломлення світлових променів. Коли вони фокусуються на сітківці, то людина чітко бачить всі об’єкти. При його помутнінні порушується процес заломлення променів, що призводить до погіршення зору. Якщо катаракту не лікувати, можливі серйозні ускладнення та навіть повна сліпота.

Коли виникає потреба у хірургічному втручанні при катаракті?

Хірургічне втручання – найефективніший метод лікування катаракти. На ранніх стадіях проходить медикаментозне лікування, яке полягає у використанні очних крапель, прийом спеціальних вітамінних комплексів, може тільки загальмувати розвиток хвороби.

При катаракті операція проводиться негайно у таких випадках:

 • людина травмувала око, і порушилася цілісність капсули кришталика;
 • відбулося зміщення кришталика;
 • гострота зору впала до 50%;
 • катаракта у зрілій стадії.

Проте хірургічне лікування катаракти проводять не лише у описаних випадках. Раніше очна хірургія була не така досконала, як зараз, і пацієнтам рекомендували робити операцію на пізніх стадіях катаракти, коли кришталик вже повністю каламутний. Без мікроскопа видаляти частково прозорий кришталик було складно. Сучасні клініки мають обладнання щодо операцій на першій стадії катаракти.

Симптоми, стадії та діагностика катаракти

Катаракта буває вродженою та набутою. Лікарі виділили основні причини, через які під час внутрішньоутробного розвитку плода може помутніти кришталик:

 • шкідливі звички жінки під час вагітності – зловживання алкоголем та куріння;
 • неповноцінне харчування, що призвело до будь-якої стадії авітамінозу;
 • сильний стрес, особливо у першому триместрі вагітності;
 • інтоксикація організму в хронічній формі або гостре отруєння;
 • вірусні інфекції;
 • метаболічні хвороби;
 • генетична схильність до утворення катаракти.

Жінці протягом усього терміну вагітності необхідно дуже уважно ставитись до свого фізичного та психологічного здоров’я, щоб уберегти дитину від розвитку вродженої форми катаракти та інших патологій органів зору.

Придбані катаракти в залежності від причин розвитку поділяються на такі види:

 • вікові – в основному розвиток захворювання починається після 65 років, але може зустрічатися і раніше;
 • травматичні – катаракта може з’являтися внаслідок травми очного яблука;
 • променеві — можуть розвинутись через опромінення рентгенівськими, радіаційними або інфрачервоними променями;
 • токсичні – розвиток патології відбувається через тривалий прийом різних груп препаратів, наприклад антималярійних.

токсичні – розвиток патології відбувається через тривалий прийом різних груп препаратів, наприклад антималярійних.

Розвиток вікової катаракти обумовлено природним біологічно необоротним процесом денатурації – це зміна віку вихідних властивостей білкових сполук. У кришталику білкові сполуки темніють, і він стає каламутним.

Лікарі за ступенем зрілості катаракти виділяють чотири стадії захворювання. Кожна стадія розвивається поступово та має відмінні симптоми:

 • Початкова. Розвиток катаракти на початковому етапі часто відбувається безсимптомно. Може з’являтися легкий серпанок перед очима, в результаті знижується гострота зору. Кришталик починає каламутніти, але осередки деструкції ще маленькі. Їх можна знайти тільки на огляді у офтальмолога.
 • Незріла катаракта. Гострота зору стрімко знижуватиметься. Можливі наступні симптоми: пелена перед очима, а навколо яскравих предметів з’являються райдужні кола. Яскравість кольорів знижується, деякі відтінки людина не розрізняє. Він бачить предмети, розташовані проти світла. Вогнища помутніння кришталика вже великого розміру.
 • Зріла катаракта. Людина важко розрізняє контури предметів, а сприйняття кольорів стає неадекватним або зовсім неможливо. Помутніння кришталика візуально помітне.

Хвороба на кожній стадії розвиватиметься не один рік.

Ускладнення при невчасному лікуванні катаракти

Остання стадія катаракти називається перезрілою. Кришталик уже повністю помутнілий. Коли він набухає, займає більшу частину простору передньої камери ока. Такі зміни призводять до порушення відтоку внутрішньоочної рідини, підвищується внутрішньоочний тиск. На тлі високого тиску може розвиватись глаукома. Якщо її не лікувати, людина осліпне.

Як проводиться операція з видалення катаракти? Етапи проведення

Пацієнт приходить до клініки безпосередньо в день операції. Катаракту видаляють під час 15–20-хвилинної малоінвазивної операції. Її проводять за наступним алгоритмом:

 • Хірургічне втручання виконують під місцевою анестезією – використовують знеболювальні краплі очей. Пацієнту в око закопують анестетик та антибактеріальні краплі, щоб розширити зіницю.
 • Хірург проводить операцію, використовуючи мікроскоп. Він розкриває капсулу та спеціальним ультразвуковим інструментом подрібнює каламутний кришталик. Потім за допомогою аспіратора, в якому використовується вакуум для створення ефекту засмоктування, витягує всі його частини.
 • У капсулу, що звільнилася, хірург імплантує штучний кришталик.
 • Проопероване око закривають спеціальною пов’язкою, яку людина знімає вже вдома.
 • Пацієнта переводять до палати. Лікарі спостерігають за його станом кілька годин, а згодом відпускають його додому.

Протягом місяця прооперованій людині необхідно приймати призначені ліки та дотримуватися режиму. Зір покращиться відразу після операції, а на повне відновлення знадобляться 1-3 місяці.

Методика лікування катаракти

Якщо помутніння почалося, зупинити його медикаментозним способом неможливо. Прийом лікарських препаратів лише пригальмує розвиток катаракти. Тому єдиний ефективний спосіб лікування захворювання – хірургічне втручання, під час якого помутнілий кришталик замінять на штучний. Хороший результат дозволяє отримати комплексний підхід до лікування катаракти, при якому операцію поєднують із медикаментозною терапією.

Кому протипоказана операція з видалення катаракти?

Операція з видалення катаракти, як і будь-яке інше хірургічне втручання, має протипоказання. До них відносяться:

 • цукровий діабет у тяжкій формі;
 • онкологічні захворювання, особливо на стадії зростання пухлин та формування метастазів;
 • тяжкі серцево-судинні захворювання;
 • весь термін вагітності та годування немовляти грудьми;
 • загострення хронічних хвороб;
 • інфекційні хвороби органу зору.

Після того, як жінка перестане годувати грудьми дитину, їй видалять катаракту. Якщо хронічне захворювання не в гострій формі і не може спровокувати ускладнення, людині буде призначено операцію з видалення катаракти.

Цена: от 16 280 до 63 756 грн за один глаз без анестезии

Отныне в Ocular медицинские услуги можно оплатить частями.
Мы позаботились о том, чтобы вы могли оплатить выбранную услугу за 3 месяца без переплат!
Подробнее об оплате частями

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».