Лікування дистрофії сітківки

Дистрофією сітківки (макулодистрофією) називають групу захворювань, при яких внаслідок ураження внутрішньої оболонки ока порушується центральний зір. Характерна особливість захворювання - прогресуючі дистрофічні зміни в центральній зоні сітківки та судинної оболонки. У поодиноких випадках спостерігається погіршення периферичного зору. Захворювання схильне до прогресування та за відсутності ефективного лікування призводить до повної сліпоти. Чим раніше проведено діагностику та розпочато терапію, тим кращий прогноз.

Лікування дистрофії сітківки

Дистрофією сітківки (макулодистрофією) називають групу захворювань, при яких внаслідок ураження внутрішньої оболонки ока порушується центральний зір. Характерна особливість захворювання – прогресуючі дистрофічні зміни в центральній зоні сітківки та судинної оболонки. У поодиноких випадках спостерігається погіршення периферичного зору. Захворювання схильне до прогресування та за відсутності ефективного лікування призводить до повної сліпоти. Чим раніше проведено діагностику та розпочато терапію, тим кращий прогноз.

Причини виникнення дистрофії сітківки

Найчастіше дистрофічні зміни у сітківці розвиваються із віком. Так звана вікова макулодистрофія входить до лідируючих офтальмологічних захворювань серед людей старше 50 років. У віці 75 років ризик розвитку проблем із сітківкою зростає на 30%. При недотриманні гігієни зору (наприклад, частих зорових навантаженнях) дистрофія сітківки починається раніше. Інші причини розвитку захворювання:

 • Спадковість. У людей, родичі яких страждають від макулодистрофії, ризик розвитку негативних процесів у сітківці зростає на 50%.
 • Серцево-судинні захворювання, особливо атеросклероз та артеріальна гіпертонія.
 • Ендокринологічні захворювання (найчастіше цукровий діабет).
 • Куріння.
 • Тривала інтенсивна дія різних видів випромінювання (робота з лазером, іонізуючим випромінюванням, часте перебування на яскравому світлі).
 • Захворювання та травми очей.
 • Інфікування цитомегаловірусом людини.

Крім того, дослідники стверджують, що у жінок дистрофію сітківки діагностують у 2 рази частіше, ніж у чоловіків.

Симптоми дистрофії сітківки

Основні симптоми захворювання:

 • Проблеми з читанням (літери і навіть цілі слова періодично «зникають»), розпізнаванням лиць, які загострюються після тривалих зорових навантажень.
 • Спотворене бачення прямих ліній.
 • Затуманювання зору.
 • Погіршення гостроти зору, поява зорових дефектів, втрата периферичного зору.
 • Втрата контрастності та яскравості колірного сприйняття.
 • Поява перед очима напівпрозорої плями.

Діагностика дистрофії сітківки

Щоб діагностувати наявність та ступінь виразності порушень структури сітківки, офтальмологи:

 • оцінюють гостроту зору;
 • обстежують очне дно при розширеній зіниці;
 • вимірюють внутрішньоочний тиск;
 • проводять обстеження за допомогою оптичної когерентної томографії у вигляді лазерного променя чи інфрачервоного освітлення.

Методи лікування дистрофії сітківки

До лікування дистрофії сітківки слід підходити з усією серйозністю, оскільки захворювання схильне до прогресування та призводить до повної сліпоти. Щоб запобігти втраті зору, лікарі призначають:

 • Профілактичні процедури. Гімнастика для очей і багате на вітаміни та мікроелементи харчування, основу якого складають продукти з низьким глікемічним індексом, доповнюють лікування та покращують прогноз, проте без спеціального лікування самі по собі не можуть зупинити дистрофічні процеси.
 • Запровадження ліків, які впливають на зростання нових судин. За розробленою лікарем схемою в око вводяться лікарські препарати, які пригнічують патологічне розростання судинних структур. Оскільки інтервал між введенням ліків може становити до 2 місяців, у стандартному випадку повний курс лікування може тривати до 2 років.
 • Лазерна терапія, при якій використовуються фотодинаміка та коагуляція. Під впливом лазера сітківка, що відшарувалася, з’єднується з нижчележачими тканинами. Втручання проводиться під місцевою анестезією та не вимагає госпіталізації. Застосування лазерного випромінювання стимулює клітини очного дна – підвищує активність клітин-фагоцитів, покращує кровопостачання, активізує відновлювальні процеси сітківки ока.

Призначення носіння контактних лінз чи окулярів у разі дистрофії сітківки є неефективним, оскільки це проблема не оптичного апарату ока, а периферичного відділу зорового аналізатора. Відсутність лікування призводить до прогресування захворювання, відшарування сітківки та повної втрати зору.

Помітивши, що під час зорового навантаження хочеться яскравіше ввімкнути світло, з’являються нечіткість при розгляді предметів, плями, «мушки» перед очима, терміново запишіться на обстеження до професійного офтальмолога. Фахівці клініки Ocular проведуть комплексне обстеження, оцінять стан структур ока, якість зору, при необхідності призначать та проведуть лікування. Сучасні методи лазерної терапії проводяться амбулаторно, відновлення відбувається у найкоротші терміни. Приходьте на обстеження та лікуйте всі захворювання вчасно!

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».