Заміна кришталика ока

Заміна природного кришталика ока штучним (інтраокулярною лінзою - ІОЛ) необхідна при лікуванні катаракти, вікової далекозорості, високих ступенях короткозорості або далекозорості, коли інші методи лікування виявляються неефективними. Також цю операцію застосовують, коли природний кришталик має неправильну форму, внаслідок чого не здатний фокусувати промені в одній точці.

Заміна природного кришталика ока штучним (інтраокулярною лінзою – ІОЛ) необхідна при лікуванні катаракти, вікової далекозорості, високих ступенях короткозорості або далекозорості, коли інші методи лікування виявляються неефективними. Також цю операцію застосовують, коли природний кришталик має неправильну форму, внаслідок чого не здатний фокусувати промені в одній точці.

Що таке кришталик ока і як він працює?

Кришталик – це природна лінза, яка входить до складу оптичної системи людського ока. Він фокусує світлові промені, що потрапляють до нього, на сітківці, за рахунок чого на ній утворюється зображення. Для оптимального зору важливі такі характеристики кришталика:

 • Прозорість. Це дозволяє світловим променям безперешкодно проходити сітківку.
 • Еластичність. Під дією очних м’язів кришталик згинається так, щоб людина могла чітко розглядати предмети, що знаходяться на різних відстанях від нього. Коли кришталик втрачає гнучкість, акомодація стає неефективною, і людина неспроможна бачити предмети, розташовані, наприклад, далеко чи, навпаки, поблизу нього.

Показання до проведення операції із заміни кришталика

Замінити природний кришталик штучним може знадобитися за умови:

 • Катаракті. При цьому захворюванні кришталик каламутніє, тому не може виконувати свої функції в повному обсязі.
 • Вікової далекозорості. Внаслідок вікових змін кришталик втрачає можливість згинатися достатньо для того, щоб людина могла нормально бачити предмети на близькій відстані.
 • Високих ступенях короткозорості або далекозорості. Як і за вікових порушеннях, у разі природної здатності кришталика до акомодації недостатньо у тому, щоб забезпечувати нормальне зображення.
 • Астигматизм кришталика. І тут причиною поганого зору стає неправильна форма кришталика.

Протипоказання

 • Інфекції, запальні процеси в області очей.
 • Глаукома в декомпенсованому стані. Проводити операцію можна лише тоді, коли внутрішньоочний тиск стабілізується.
 • Наявність серйозного захворювання, злоякісних пухлин, системних або ендокринних захворювань у тяжкій формі.
 • Стан після інсульту, інфаркту, серйозного оперативного втручання.
 • Вагітність та лактація.

Види штучних кришталиків

ІОЛ (штучні кришталики) бувають:

 • Жорсткі. Характеризуються постійною формою, не здатні згинатися. Щоб їх імплантувати, слід зробити відносно великий розріз, на який надалі накладаються шви.
 • М’які. Виготовляються з еластичних полімерів, тому для їхньої імплантації достатньо 2,5 мм розрізу, який після видалення приладів герметизується сам собою.

Також інтраокулярні лінзи бувають:

 • моноблочними, мультискладовими;
 • гідрофільними, гідрофобними;
 • асферичними, сферичними;
 • з наявністю жовтого фільтра або без нього;
 • монофокальними, мультифокальними;
 • торичними;
 • внутрішньокапсульними, з фіксацією в сулькус, інтрасклеральної, зіниці або до райдужної оболонки.

Як відбувається операція із заміни кришталика?

Найчастіше використовують м’які ІОЛ, які встановлюють протягом 10-20 хвилин. При цьому достатньо крапельної анестезії, яку застосовують місцево.

Етапи операції:

 1. Природний кришталик розм’якшують ультразвуком до стану емульсії та видаляють.
 2. У капсульний апарат, у якому знаходився природний кришталик, вводять його штучний аналог. Лінзу поміщають у згорнутому стані через індивідуальний інжектор. Усередині очі вона самостійно розгортається та надійно фіксується.
 3. Після видалення інжектора, через який вводили лінзу, місце мікродоступу самогерметизується, тому шви не потрібні.
 4. За показаннями застосовують також інші методики.

Метод екстракапсулярної екстракції

Цю методику застосовують за наявності поєднані патологій, наприклад, дистрофії рогівки та зрілої катаракти. Помутнілий природний кришталик видаляють через розріз рогівки, в капсульний апарат поміщають ІОЛ, після чого зашивають розріз. Таке втручання дозволяє зберегти капсулу, у якій розташовувався кришталик.

Інтракапсулярна екстракція

Втручання проводять із залученням кріоекстрактора. Кришталик заморожують і легко видаляють разом із капсулою. Цей метод забезпечує можливість видалення дуже жорстких кришталиків. Однак він вимагає накладання швів тривалого реабілітаційного періоду. Можливі ускладнення.

Факоемульсифікація

Під дією ультразвуку помутнілий кришталик перетворюють на емульсію і видаляють з ока. У капсульний апарат вводять ІОЛ, яка там самостійно розправляється та закріплюється. Після виведення інструментів місце доступу самогерметизується.

Фемтосекундний лазер

Лазер спрямовують на кришталик ока. Усі розрізи, що плануються, відображаються на моніторі. На склеру накладають спеціальну скляну лінзу. Лазером роблять надрізи, ним же розм’якшують кришталик, що підлягає видаленню. Потім знімають скляну лінзу і видаляють емульсію, після чого капсулярну сумку вводять ІОЛ.

Після операції

Після операції пацієнтам краще відразу надіти сонцезахисні окуляри. Втручання проводять при розширеній зіниці, для цього застосовують відповідні препарати. Поки зіниця не повернеться в нормальний стан, світло може завдавати дискомфорту.

Протягом кількох днів після операції слідує:

 • Дати очам відпочинок — не користуватися надмірно комп’ютером або смартфоном, не читати, відмовитись від перегляду ТБ.
 • Відмовитись від підйому ваг і різких нахилів.
 • Уникайте екстремальних температур, різких перепадів температури.
 • Не терти очі.
 • Відмовитись від спиртних напоїв на 1 місяць.

Детальну консультацію щодо заміни кришталика, умов та вартості процедури можна отримати у фахівців клініки Ocular. Записатися на огляд офтальмолога можна по телефону або через форму зворотного зв’язку. Приходьте та будьте здорові!

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».