Вторинна катаракта

Вторинну катаракту через назву вважають повторним появою первинної катаракти. Але у цих очних захворювань різна природа і, відповідно, методи лікування.

Вторинну катаракту через назву вважають повторним появою первинної катаракти. Але у цих очних захворювань різна природа і, відповідно, методи лікування.

Що таке вторинна катаракта?

Вторинна катаракта – очне захворювання, при якому відбувається трансформація кришталикової капсули. На її задній поверхні формується плівка з розрослихся клітин епітелію. Помутніла і потовщена поверхня капсули ускладнює потрапляння світла на сітківку, і у людини погіршується зір.

Вторинна катаракта розвивається приблизно у 20% пацієнтів, які лікували первинну катаракту операційним методом. Патологія може з’являтися через кілька місяців після операції і через роки.

При первинній катаракті відбувається помутніння кришталика, і він перестає функціонувати. Захворювання лікується операційним методом. Під час хірургічної операції кришталик розріджують і видаляють. В оці залишається порожня прозора кришталика капсула. Лікар проводить її чистку і виконує полірування. У неї поміщається штучна лінза, яка з часом не буде мутніти.

Іноді на задній стінці капсули починають розростатися епітеліальні тканини. Вони утворюють мутну плівку. Якщо ущільнення розташовується поза оптичною зоною, у людини відсутній дискомфорт. Коли перекривається вся задня стінка, створюється перешкода для потрапляння світла на сітківку. Така патологія і називається вторинною катарактою.

Причини захворювання

Виділяють кілька причин появи вторинної катаракти:

 • Молодий вік пацієнта. У людського організму є наступна особливість: чим він молодший, тим з більшою швидкістю відбуваються процеси регенерації після оперативного втручання.
 • Матеріал ІОЛ. Вторинну катаракту частіше діагностують після імплантації гідрофільних акрилових лінз. Гідрофобні лінзи з водовідштовхувальним ефектом значно рідше провокують розвиток захворювання.
 • Ускладнення після імплантації ІОЛ. Важливо, щоб лікар вибрав коректний розмір лінзи. Коли її краї примикають до стінок капсули, це перешкоджає зростанню епітеліальних тканин в оптичній зоні.
 • Неповне видалення кришталика. Офтальмолог під час хірургічної операції прибрав не всі частинки розрідженого кришталика.

До факторів, які провокують розвиток вторинної катаракти, відносять серйозні системні хвороби пацієнта, наприклад, цукровий діабет.

Симптоми

Виявити вторинну катаракту можна за такими симптомами:

 • зниження гостроти зору;
 • погіршення сприйняття кольору і на ближньому відстані, і на далекому;
 • відблиски від штучного і сонячного світла, а також засвітки – тимчасове засліплення;
 • перед очима з’являється туман, каламутна пелена;
 • швидка втома очей.

У вторинної катаракти симптоматика схожа на прояви первинної катаракти. Тому пацієнти думають, що у них повторно розвивається захворювання, але це не так. Як тільки людина помітила у себе описані вище симптоми, йому потрібно відразу звернутися до офтальмолога, щоб якомога швидше діагностувати патологію і почати її лікування.

Діагностика

Лікар діагностує вторинну катаракту на підставі результатів комплексного обстеження пацієнта, яке може включати:

 • візометрію – дає можливість визначити, наскільки у людини погіршилася гострота зору;
 • біомікроскопію очі – дозволяє виявити помутніння оптичних середовищ;
 • УЗД очей – на підставі його результатів оцінюють топографію структурних елементів очного яблука і локалізацію імплантованого штучного кришталика.

При необхідності додатково проводять оптичну когерентну томографію, щоб отримати точні відомості про патологічні зміни в органі зору.

Лікування вторинної катаракти

Лазерна капсулотомія дозволяє ефективно і безпечно проводити лікування вторинної катаракти. Це не хірургічний метод, після якого не залишається ніяких ран, в тому числі опіків. Процедура виконується за кілька хвилин і проводиться за наступним алгоритмом:

 • В око пацієнта закапують краплі, щоб розширити зіницю.
 • Офтальмолог проектує лазер на задню стінку капсули і серією спалахів розрізає по колу невелику область, видаляючи з неї клітини, щоб утворився просвіт. Через нього світло може проходити на сітківку.
 • Через півгодини лікар проводить огляд очей пацієнта і вимірює гостроту зору. Якщо все в порядку, пацієнта виписують з клініки.

Ефект від чищення можна оцінити після її завершення. У пацієнта відразу поліпшується зір. Приблизно через дві години зіницю звужується до нормальних розмірів. Протягом декількох днів перед оком будуть миготіти «мушки». Це частинки плівки, яку зруйнували лазером. Вони самостійно розпадаються і перестають турбувати.

Після процедури людина продовжує жити, як до її проведення. Йому тільки треба протягом 3-5 днів закапувати в очі протизапальні краплі, які припише лікар.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».