Дальнозоркість у дітей

Гіперметропія, або, як її частіше називають, далекозорість - очне захворювання, при якому дитина нечітко бачить об'єкти, розташовані на невеликій відстані від його очей. Дитяча далекозорість — небезпечна хвороба, яка суттєво погіршує життя дитини та створює їй проблеми під час навчання: очі швидко втомлюються або відчувають дискомфорт, мучать часті головні болі, знижується гострота зору.

Гіперметропія, або, як її частіше називають, далекозорість – очне захворювання, при якому дитина нечітко бачить об’єкти, розташовані на невеликій відстані від його очей. Дитяча далекозорість — небезпечна хвороба, яка суттєво погіршує життя дитини та створює їй проблеми під час навчання: очі швидко втомлюються або відчувають дискомфорт, мучать часті головні болі, знижується гострота зору.

Якщо гіперметропію не лікувати, вона може спровокувати розвиток косоокості та інших серйозних ускладнень. Батькам важливо знати причини виникнення дитячої далекозорості, розуміти, як її діагностують на ранніх стадіях, як правильно здійснювати профілактику патології і чим загрожує несвоєчасне лікування.

Що таке далекозорість у дітей?

Дитина чітко бачить будь-який об’єкт, коли його очні яблука мають правильний розмір та не ідеальну сферичну форму. За таких умов оптична система зору заломлює світлові промені так, що вони фокусуються точно на сітківці. Цей процес уможливлює акомодаційний апарат.

Щоб дитина чітко побачила об’єкт, розташований перед нею, циліарний м’яз напружується, в результаті кришталик вигинається вперед і сильніше заломлює світло. Чітка видимість об’єктів на далеких дистанціях можлива, коли циліарний м’яз розслаблений, а кришталик плоский. Якщо кривизна кришталика змінюється правильно, дитина може чітко бачити те, що розташоване і на ближніх, і на далеких відстанях від нього.

У новонароджених очі мають більш плоску форму, ніж у дорослої людини, тому мають невелику силу заломлення. У них довжина передньо-задньої осі очних яблук дорівнює 17-18 мм, а у дорослої людини – 23-25 ​​мм. Також у немовляти ще не розвинені окорухові м’язи. У сукупності ці фізіологічні особливості органу зору призводять до гіперметропії з +2…+4 діоптріями.

Коли малюк розглядає об’єкти поблизу себе, заломлені світлові промені фокусуються не так на сітківці, а й за нею. Тому він бачить їх нечітко та для виправлення ситуації відсуває на відстань приблизно 30 см.

У міру зростання дитини ростуть та її очні яблука. Переважна кількість дітей до кінця першого року ступінь гіперметропії зменшується до +1…+1,5 діоптрії. До 14-15 років у дитини система зору вже завершує формуватися, і в нормі далекозорість проходить, оскільки вже є всі умови, щоб оптична система заломлювала промені на сітківку.

Причини виникнення далекозорості у дітей

Лікарі виділяють такі основні причини розвитку дитячої далекозорості:

 • уроджені патології – спровоковані генетичними хворобами або неправильним формуванням структури ока під час внутрішньоутробного розвитку плоду;
 • високе зорове навантаження через інтенсивне навчання та багатогодинну роботу з гаджетами;
 • ускладнення отриманих травм чи перенесених захворювань;
 • наслідок неправильно підібраних контактних лінз чи окулярів.

Ознаки та симптоми дитячої далекозорості

Далекозорість має три ступені тяжкості, і у кожної свої симптоми:

 • Слабка – до +2 діоптрій. У дітей, які не досягли молодшого шкільного віку, такий ступінь далекозорості вважають нормою. Якщо вона не пройшла самостійно, потрібне обов’язкове лікування.
 • Середня – +2 … +5 діоптрій. Школяреві з таким ступенем гіперметропії складно виконувати зорову роботу на невеликих відстанях від нього.
 • Висока – понад 5 діоптрій. За такої міри далекозорості дитина нечітко бачить не лише вдалині, а й поблизу.

При слабкій ступені далекозорості немає ознак, які явно вказують на захворювання, але у дитини вже з’являється дискомфорт при розгляді предметів поблизу. Батьки можуть запідозрити гіперметропію у дитини за такими станами:

 • прискорено моргає;
 • страждає підвищеною сльозогінністю;
 • не може сконцентруватися на іграшці або іншому предметі, що знаходиться на невеликій відстані від його очей;
 • скаржиться на втому очей;
 • часто відчуває запаморочення та головні болі;
 • погано спить;
 • відчуває швидку стомлюваність;
 • перебуває переважно у поганому настрої; дитина стає замкненою;
 • повільно читає та вивчає картинки у книжці, а зображення на білбордах, вивісках та плакатах розглядає з великою цікавістю та швидко читає написаний на них текст.

При середній мірі далекозорості всі описані вище ознаки виявляються інтенсивніше. Головний симптом цього ступеня гіперметропії – дитина бачить поблизу всі об’єкти розпливчасто. Тому школярі відчувають труднощі під час читання та письма. Найчастіше їм помилково ставлять діагноз «затримка у розвитку».

При середній мірі далекозорості всі описані вище ознаки виявляються інтенсивніше. Головний симптом цього ступеня гіперметропії – дитина бачить поблизу всі об’єкти розпливчасто. Тому школярі відчувають труднощі під час читання та письма. Найчастіше їм помилково ставлять діагноз «затримка у розвитку».

Провідна ознака високого ступеня далекозорості у дитини – порушення чіткого бачення предметів, що знаходяться від нього на ближній та дальній відстані. Якщо не почати правильно лікувати гіперметропію, можливе погіршення зору та розвиток небезпечних ускладнень: косоокості, що збігається та призводить до порушення бінокулярного зору, та амбліопії.

Діагностика далекозорості у дітей

Дальнозоркість у дитини діагностує дитячий офтальмолог. Він починає прийом із збору анамнезу. Батьки розповідають про всі симптоми та скарги маленького пацієнта. Потім лікар проводить такі дослідження:

 • Перевіряє гостроту зору. Враховує вік пацієнта та використовує таблиці: для дошкільнят — з картинками, а для дітей молодшого та середнього шкільного віку — з літерами.
 • Досліджує здатність очей заломлювати світлові промені. Правильно визначити здатність очей до заломлення світла можна тільки при розслабленому циліарному м’язі. З цією метою дитині до початку дослідження у вічі закопують краплі, які сприяють розширенню зіниці.

За необхідності спеціаліст використовує інші методи діагностики гіперметропії.

Профілактика далекозорості у дітей

Профілактика дитячої далекозорості включає наступні аспекти:

 • Режим зорової роботи. Дуже важливо уникати перенапруги очей, щоб не спровокувати розвиток далекозорості чи іншої патології зору. Тому з раннього віку слід привчити дитину робити перерви через півгодини читання, письма, малювання, ігри на комп’ютері або іншому гаджеті, перегляду телевізора і т. д. Перерву рекомендується робити мінімум на 10 хвилин. Оптимальний варіант відпочинку – зробити гімнастику для очей. Вправи дозволяють тренувати окорухові м’язи, а вони забезпечують добрий зір і на дальній, і на ближній відстані. Оптимальна відстань між очима та книгою, зошитом або екраном монітора комп’ютера або іншого гаджета – 35 см.
 • Правильне освітлення місця для зорової роботи. Стіл, за яким дитина читає, малює та виконує домашні завдання, бажано розташувати біля вікна, щоб у денний час було достатньо природного освітлення. Однак важливо, щоб сонячне проміння не сліпило дитину. У темний час для здоров’я зору необхідно організувати основне освітлення кімнати на стелі, а додаткове, у вигляді настільної лампи, на столі.
 • Продуманий порядок дня. Щоб у дитини не розвивалася далекозорість чи інше захворювання, очам необхідно щодня давати можливість повноцінно відпочивати. У дитини повинен бути восьмигодинний сон, прогулянки на свіжому повітрі протягом 1,5–2 годин та заняття спортом, які зміцнюють весь організм, у тому числі очі.
 • Повноцінне харчування. Дитині для забезпечення гарного зору необхідно щодня їсти свіжі овочі, фрукти та ягоди. У його раціоні повинні регулярно бути продукти, що забезпечують здоров’я очей: морська риба, м’ясо, печінка, яйця, горіхи, рослинна та вершкове масло, різноманітні молочні продукти.

Щоб вчасно діагностувати далекозорість та інші патології зору у дитини необхідно проводити профілактичні огляди у дитячого офтальмолога один раз на рік.

Методи лікування та корекції далекозорості у дітей

Далекозорість всіх ступенів у дітей віком до 18 років лікують консервативними та апаратними методами. Якщо терапевтичне лікування не дало позитивного ефекту, після повноліття пацієнту з гіперметропією призначають лазерну корекцію зору або хірургічну операцію.

Консервативне лікування далекозорості передбачає корекцію зору за допомогою оптичних засобів: окулярів та контактних лінз. Додатково призначають апаратне лікування, яке дозволяє ефективно підвищувати гостроту зору, покращувати кровопостачання очей та нормалізувати обмінні процеси, стимулювати бінокулярну функцію зору.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».