Катаракта

Всередині ока міститься природна лінза – кришталик, який заломлює промені світла. Кришталик повинен бути прозорим. При катаракті кришталик стає непрозорим, наче ви дивитеся крізь забруднене або запотіле скло, і всі предмети розмиті, а кольори менш інтенсивні.

Що таке катаракта?

Всередині ока міститься природна лінза – кришталик, який заломлює промені світла. Кришталик повинен бути прозорим. При катаракті кришталик стає непрозорим, наче ви дивитеся крізь забруднене або запотіле скло, і всі предмети розмиті, а кольори менш інтенсивні.

Які прояви катаракти?

Катаракта може супроводжуватися такими змінами зору:

  • Розмитість зору
  • Двоїння в очах (предмети подвоюються)
  • Підвищена чутливість до світла
  • Поганий зір у сутінках або потреба в яскравішому освітленні для читання

Яскраві кольори сприймаються як тьмяні або з жовтим відтінком

Яка причина катаракти?

Головна причина катаракти – зміни в оці, які виникають у віці старше 40 років. У цей період білки кришталика починають руйнуватися, і кришталик втрачає прозорість. Після 60 років зазвичай спостерігається певне помутніння кришталика, однак розлади зору можуть з’являютися ще пізніше.

Інші причини катаракти:

  • Спадковість
  • Цукровий діабет
  • Травми ока, хірургічні втручання на оці, а також променева терапія верхньої частини тіла
  • Тривале перебування на сонці, особливо без сонцезахисних окулярів, які оберігають сонце від ультрафіолетових променів
  • Кортикостероїди та деякі інші ліки можуть призводити до раннього розвитку катаракти
  • Окремо виділяють вроджену катаракту та катаракту, що розвивається внаслідок метаболічних захворювань

Зазвичай вікова катаракта розвивається поступово. Швидше розвиваються інші форми катаракти – зокрема на фоні цукрового діабету та у молодих. Передбачити, з якою швидкістю буде розвиватися катаракта, неможливо.

Сповільнити розвиток катаракти вдається не завжди

Найважливіше – захищати очі від сонця. Одягайте сонцезахисні окуляри, які не пропускають ультрафіолетове випромінювання. Можна використовувати і звичайні окуляри з прозорим покриттям, яке затримує ультрафіолетові промені. Щоб дізнатися більше, розпитайте свого офтальмолога.

Як лікують катаракту?

Видалити катаракту можна тільки хірургічним шляхом.

У чому полягає операція з приводу катаракти?

Під час операції офтальмолог видаляє кришталик, який втратив прозорість, і замінює його на штучний – так звану внутрішньоочну лінзу. Лікар розповість вам, які бувають штучні кришталики, і як вони діють.

Через декілька років після операції з приводу катаракти зір знову може стати розмитим. Зазвичай причиною цього є помутніння капсули, яка утримує кришталик на місці. Тоді офтальмолог може зробити лазером розріз у непрозорій капсулі й відновити чіткий зір. Ця операція називається лазерною дисцизією, а захворювання – вторинною катарактою.

Катаракта – дуже поширена причина втрати зору, однак вона піддається лікуванню. Опишіть свої симптоми офтальмологові, і разом ви вирішите, чи доцільно вдаватися до хірургічного лікування.

 Підсумки

Катаракта – це помутніння кришталика ока, який у нормі повинен бути прозорим. Поступово зображення предметів навколо стає розмитим. Єдиний спосіб лікування катаракти – хірургічна операція, під час якої замість непрозорого кришталика встановлюють штучний.

Катаракту можна не оперувати, якщо симптоми не надто вас турбують. Слід замислитися про операцію, якщо катаракта обмежує вас у побуті.

Аби сповільнити прогресування катаракти, варто захищати очі від сонця.

Слід регулярно відвідувати офтальмолога й перевіряти стан очей і зір.

Із запитаннями щодо очей або зору обов’язково зверніться до офтальмолога. Офтальмолог докладе усіх зусиль, аби захистити ваш зір.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».