Косоокість у дітей

У нормі очі людини рухаються злагоджено і синхронно, завдяки чому утворюються загальна точка фокусування на об'єкті і чітке зображення. Така здатність отримала назву бінокулярного зору. Під косоокістю мається на увазі порушення, при якому очі відхиляються в одну або іншу сторону, через що зорові осі не сходяться на даному предметі. У медицині є ще одна назва патології - страбизм.

У нормі очі людини рухаються злагоджено і синхронно, завдяки чому утворюються загальна точка фокусування на об’єкті і чітке зображення. Така здатність отримала назву бінокулярного зору. Під косоокістю мається на увазі порушення, при якому очі відхиляються в одну або іншу сторону, через що зорові осі не сходяться на даному предметі. У медицині є ще одна назва патології – страбизм.

Косоокість успішно лікується, головне – якомога раніше виявити проблему. Не варто чекати, що вона пройде сама по собі. Страбізм – це не просто зовнішній дефект, а складне захворювання, при якому порушуються важливі зорові функції. Ігнорування патології веде до зниження гостроти зору і іншим офтальмологічним проблемам. Наприклад, розвивається амбліопія – погіршення зору ока, що косить, пов’язане з функціональними розладами.  

Види косоокості у дітей

Фахівці розрізняють кілька різновидів патології.

 • Залежно від причини виникнення страбизм може бути співдружним або паралітичним. Діагноз «співдружна косоокість» означає, що дефект є наслідком порушення рефракції, наприклад, при далекозорості або астигматизмі. Співдружна косоокість може залежати від акомодації – здатності ока фокусувати зображення на різних відстанях. Розрізняють частково-акомодаційну і неакомодаційну співдружну косоокість.     
 • Паралітична форма діагностується, якщо причиною страбізму є параліч м’язів або нервів зорового органу. При паралитичному страбізмі косить одне око. Характерними проявами патології, крім зорових порушень, є головні болі і двоїння в очах.
 • Залежно від траєкторії зміщення осі точки фіксації розрізняють косоокість з горизонтальним і вертикальним відхиленням. При горизонтальному страбізмі очі розходяться в сторони або наближаються до перенісся. Вертикальна косоокість характеризується зміщенням вгору або вниз. 
 • Якщо косить одне око, кажуть про односторонню косоокість, при парному ураженні органів зору ставиться діагноз «переміжна (альтернуюча) косоокість».

Косоокість може бути змішаною, коли проявляються ознаки кількох видів страбізму.

Симптоми косоокості у дітей

Приблизно до піврічного віку розпізнати патологію не спеціалісту практично неможливо, оскільки очні м’язи немовляти нерозвинені, і здається що порушення можуть бути нормою. Проконсультуватися з лікарем варто в тому випадку, якщо очі малюка, який розглядає предмети, рухаються не синхронно. Якщо малюк, спостерігаючи за іграшками, кожен раз повертає голову, замість того, щоб стежити за ними очима, також варто насторожитися. Діти з косоокістю не бачать нормально предмети, розташовані з боку ока, що косить, тому постійно натикаються на них, коли повзають або ходять, – зверніть увагу на це.

Придивіться до своїх дітей: якщо вони намагаються зосередитися на якомусь предметі, і при цьому зіниці знаходяться в різному становищі і / або рухаються несинхронно, потрібно йти до окуліста.

Важливо! Косоокість посилюється і стає більш помітним при яскравому світлі.

Причини виникнення косоокості у дітей

Патологія може бути вродженою або набутою. У першому випадку порушення проявляється в ранньому дитинстві, не пізніше трьох років. Придбана косоокість може виникнути в будь-якому віці.  

Серед причин вродженого розвитку косоокості – хвороби матері під час вагітності, порушення розвитку плоду, важкі пологи. Дефект зору також може бути наслідком генетичної схильності, результатом анатомічної аномалії зорового органу або супутнього захворювання у дітей з гідроцефалією, хворобою Дауна, ДЦП, пухлинами мозку.  

Набутий страбизм може розвинутися:

 • на тлі поширених офтальмологічних порушень – короткозорості, далекозорості, астигматизму;
 • як наслідок інфекційних захворювань;
 • після черепно-мозкових травм;  
 • через патології головного мозку;
 • внаслідок стресових ситуацій.

Точну причину появи дитячого косоокості вдається встановити не завжди.

Як діагностують косоокість дітям?

Прийом офтальмолога починається зі збору анамнезу. Лікар уточнює, коли вперше виявлено порушення, як часто і сильно воно проявляється, які супутні захворювання є у малюка і батьків. Саме обстеження включає особистий огляд і апаратні процедури, серед яких – перевірка гостроти зору, дослідження рефракції, огляд очного яблука, комп’ютерна периметрія, вимір кута косоокості та ін.     

Методи лікування косоокості у дітей

В інституті офтальмології Ocular оптимальна схема лікування для кожної дитини підбирається індивідуально, з урахуванням причини та виду патології,а також в залежності від віку маленького пацієнта. Досвідчений лікар призначить консервативне, апаратне або оперативне (хірургічне) лікування.

 • Консервативна терапія має на увазі оптичну корекцію із застосуванням очок або м’яких контактних лінз. Добре зарекомендувала себе оклюзійна терапія, при якій здорове око закривають з метою стимуляції і тренування ока що косить («ледачого ока»).
 • На додаток до оптичної корекції лікар може порекомендувати апаратне лікування із застосуванням таких приладів, як сіноптофор і бинариметр, які сприяють відновленню бінокулярного зору.
 • Хірургічне лікування спрямоване на корекцію роботи окорухових м’язів. Сучасне обладнання і методики дозволяють проводити успішні малоінвазивні операції.

Комплексна терапія включає оптичні та апаратні методи, яких виявляється досить для усунення більшості випадків косоокості. Іноді, при лікуванні косоокості додатково призначаються лікарські засоби, дія яких спрямована на розслаблення м’язів очей, зняття спазмів, поліпшення трофіки тканин.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».