Макулярний розрив

Макулярний розрив – це розрив макули – центральної ділянки сітківки. Розрив робить центральну ділянку зору розмитою, предмети виглядають деформованими або спотвореними. Якщо розрив збільшується, в центрі поля зору з’являється сліпа пляма. Макулярний розрив не впливає на периферичний зір.

Макулярний розрив

Макулярний розрив – це розрив макули – центральної ділянки сітківки. Розрив робить центральну ділянку зору розмитою, предмети виглядають деформованими або спотвореними. Якщо розрив збільшується, в центрі поля зору з’являється сліпа пляма. Макулярний розрив не впливає на периферичний зір.

У чому причина макулярного розриву?

Найчастіше макулярний розрив – наслідок природного процесу старіння. З віком склисте тіло зменшується і відходить від сітківки. Зазвичай це відбувається без проблем, однак іноді склисте тіло тягне сітківку за собою і розтягує макулу. Через це в макулі може утворитися розрив.

Іноді до появи розриву призводить патологія макули внаслідок іншого захворювання або травми ока.

Терміни

Сітківка – шар нервових клітин, що вистілає внутрішню поверхню ока. Сітківка сприймає світло і надсилає сигнали до головного мозку, з цих сигналів у мозку утворюються зображення.

Макула – маленька, але дуже важлива ділянка у центрі сітківки. Макула потрібна, щоб добре бачити дрібні деталі предметів.

Склисте тіло – прозорий гель, який заповнює порожнину ока зсередини, підтримує округлу форму ока і пропускає промені світла до сітківки.

Як діагностують макулярний отвір?

Спочатку офтальмолог розширить вам зіницю очними краплями, щоб оглянути сітківку за допомогою спеціальної лінзи.

Після цього проведуть оптичну когерентну томографію (ОКТ) – апарат просканує сітківку і побудує дуже детальні зображення сітківки і макули. За цими зображеннями офтальмолог зможе поставити діагноз.

Як лікують макулярний отвір?

Найкращий спосіб лікування макулярного отвору – хірургічна операція під назвою вітректомія. Під час цієї операції офтальмолог видаляє склисте тіло, яке натягує макулу. Після цього в око вводять бульбашку газу, яка вирівнює макулу і втримує її на місці. Поступово бульбашка розсмоктується, її витісняє власна внутрішньоочна рідина, яку виробляє око.

Що потрібно знати про вітректомію з приводу макулярного отвору?

  • Після операції око може боліти. Хірург призначить вам знеболювальні препарати.
  • Після операції око буде заклеєне стерильною пов’язкою. Не знімайте цю пов’язку без дозволу лікаря. Можливо, Вам призначать очні краплі.
  • Можливо, хірург попросить Вас певний час лежати обличчям донизу. Це потрібно для того, щоб бульбашка газу залишалася в потрібному місці, доки краї розриву макули сходяться. Офтальмолог пояснить, коли Вам можна буде повертатися до щоденних справ.
  • Доки бульбашка газу не зникне, Вам не можна літати літаком, підніматися на велику висоту, мандрувати в горах та пірнати з аквалангом, бо під час швидкого набору висоти змінюється тиск, і бульбашка газу може спричинити проблеми.
  • Якщо Вам планують провести будь-яку хірургічну операцію, повідомте лікарів, що у вас в оці є бульбашка газу.

Після того, як макулярний отвір закриється, зір повинен покращитися. Покращення може тривати кілька місяців. Відновлення гостроти зору залежатиме від того, скільки часу минуло від утворення макулярного розриву до операції, а також від розміру розриву.

До яких ускладнень може призвести вітректомія?

Вітректомія, як і будь-яка хірургічна операція, може призводити до ускладнень. Можливі ускладнення після проведення вітректомії:

  • інфекція ока;
  • крововилив у порожнину ока;
  • відшарування сітківки (коли шари сітківки відходять від внутрішньої поверхні ока);
  • глаукома – підвищення внутрішньоочного тиску;
  • катаракта – помутніння кришталика.

Офтальмолог розповість Вам про користь та можливі ускладнення вітректомії.

Підсумки

Макулярний розрив – це розрив макули – центральної ділянки сітківки, який призводить до погіршення центрального зору і лікується хірургічно – вітректомією. Хірург видаляє з ока склисте тіло, яке натягує макулу.

Без лікування макулярний розрив може призвести до незворотної втрати центрального зору.

Із запитаннями щодо погіршення зору обов’язково зверніться до офтальмолога. Лікар докладе усіх зусиль, аби захистити Ваш зір.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».