Макулярний набряк

Макулярний набряк – наслідок накопичення рідини в макулі. В результаті предмети спотворюються, зір стає розмитим, кольори тьмянішають. Без лікування макулярний набряк може призвести до незворотної втрати ценртального зору.

Макулярний набряк

Макулярний набряк – наслідок накопичення рідини в макулі. В результаті предмети спотворюються, зір стає розмитим, кольори тьмянішають. Без лікування макулярний набряк може призвести до незворотної втрати ценртального зору.

У чому причина макулярного набряку?

Макулярний набряк спричинений скупченням рідини у макулі (яка зазвичай витікає з кровоносних судин). Причини витікання рідини з судин у сітківку можуть бути різними:

 • Цукровий діабет. Високий рівень цукру в крові призводить до ушкодження кровоносних судин та витікання рідини в макулу.
 • Вікова макулярна дегенерація (ВМД). Витікання рідини з патологічно змінених кровоносних судин призводить до макулярного набряку.
 • Епіретинальна мембрана або вітреомакулярна тракція. З віком склисте тіло може відокремитися від макули не повністю. У такому випадку воно тягне макулу, або на макулі утворюється сполучна тканина (рубець) зі скупченням рідини.
 • Оклюзія вени сітківки та інші хвороби кровоносних судин можуть призводити до забивання вен у сітківці. Внаслідок цього в сітківку витікає кров та рідина.
 • Спадкові та гененичні розлади (які передаються дітям від батьків). Увеїти та інші хвороби, при яких Ваш організм атакує власні тканини, можуть призводити до ушкодження кровоносних судин сітківки і набряку макули.
 • Ліки. Побічні ефекти деяких лікарських препаратів призводять до появи макулярного набряку.
 • Пухлини ока. Доброякісні та злоякісні пухлини ока можуть призводити до макулярного нябряку.
 • Операції на очах. Зрідка після операції з приводу глаукоми, катаракти або після операції на сітківці буває макулярний набряк.
 • Травми ока.

 Терміни

Сітківка – шар нервових клітин, що вистілає внутрішню поверхню ока. Сітківка сприймає світло і надсилає сигнали до головного мозку, з цих сигналів у мозку утворюються зображення.

Макула – маленька, але дуже важлива ділянка у центрі сітківки. Макула потрібна, щоб добре бачити дрібні деталі предметів.

Склисте тіло – прозорий гель, який заповнює порожнину ока зсередини, підтримує округлу форму ока і пропускає промені світла до сітківки.

Які прояви макулярного набряку?

Макулярний набряк не спричинує больових відчуттів і на початку зазвичай не викликає жодних симптомів. Поява будь-яких з наступних симптомів зазвичай вказує на те, що з кровоносних судин ока витікає рідина.

Симптомами макулярного набряку є:

 • розмитість або деформація предметів у центрі поля зору;
 • кольори сприймаються бляклими або не такими, як насправді;
 • важко читати.

Якщо Ви помітили у себе симптоми макулярного набряку, негайно зверніться до офтальмолога. Без лікування макулярний набряк може призвести до значної втрати зору та навіть до сліпоти.

Як діагностують макулярний набряк?

Щоб діагностувати макулярний набряк, офтальмологові потрібно оглянути сітківку за допомогою спеціальної лінзи, перед цим розширивши зіницю очними кра

Можливо, офтальмолог проведе додаткові обстеження:

Флуоресцентна ангіографія. У вену на руці вводять жовтий барвник (флуоресцеїн). Кровоносними судинами барвник надходить у сітківку, і в цей час її фотографують спеціальною камерою. Цей метод дозволяє виявити судини, з яких витікає рідина, і оцінити кількість цієї рідини.

Ще один метод обстеження сітківки – оптична когерентна томографія (ОКТ). Спеціальний апарат сканує сітківку і формує детальні зображення сітківки і макули, дозволяє виміряти товщину сітківки і виявити набряк макули.

Як лікують макулярний набряк?

Найкраще – усунути причину витікання рідини з судин і нябряку сітківки. Лікування макулярного набряку залежить від його причини.

Інтравітреальні ін’єкції ліків. Існують так звані інгібітори судинного ендотеліального фактора росту (VEGF), які зменшують кількість аномальних кровоносних судин у сітківці, зменшують витікання рідини з цих судин та знімають набряк сітківки. Ліки вводять у порожнину ока дуже тонкою голкою.

Стероїди. Якщо макулярний набряк зумовлений запальним процесом, можна використовувати стероїд. Препарати застосовують у вигляді очних крапель, таблеток або ін’єкцій у порожнину ока.

Очні краплі. Для лікування кістозного макулярного набряку після операції з приводу катаракти офтальмологи призначають нестероїдні протизапальні препарати в очних краплях на декілька місяців.

Лазерна процедура. Під час процедури офтальмолог обстрілює макулу навколо зони набряку численними лазерними імпульсами, щоб запаяти пошкоджені судини і стабілізувати зір.

Вітректомія. Якщо макулярний набряк виник через те, що склисте тіло натягує макулу, виконують вітректомію – хірургічну операцію для відновлення нормальної (плоскої) конфігурації макули. Хірург видаляє склисте тіло з порожнини ока, знімає з макули рубцеві тканини і заповнює порожнину ока бульбашкою газу. В такий спосіб макулу звільняють від тракції.

Іноді лікування призводить до підвищення тиску всередині ока. В такому випадку офтальмолог призначить вам відповідні ліки.

Макулярний набряк може спадати декілька місяців, залежно від причини та призначеного лікування. Обов’язково дотримуйтеся рекомендацій офтальмолога, аби лікування було успішним.

Підсумки

Макулярний набряк – це набряк центральної ділянки сітківки внаслідок скупчення рідини. Без лікування макулярний набряк може призвести до незворотної втрати зору. До проявів макулярного набряку належать розмитість зору, спотворення предметів і сприйняття кольорів бляклими і не такими, як насправді. Якщо у Вас з’явилися ці симптоми, негайно зверніться до офтальмолога. Для лікування макулярного набряку застосовують ін’єкції препаратів та хірургічне лікування.

Із запитаннями щодо погіршення зору обов’язково зверніться до офтальмолога. Лікар докладе усіх зусиль, аби захистити Ваш зір.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».