Оклюзія артерії сітківки

Раптова повна або часткова втрата зору, яка не супроводжується больовими відчуттями, запамороченням або іншими турбують ознаками, - привід терміново звернутися в медичний центр "Ocular-інститут офтальмології" за невідкладною допомогою. Такі симптоми має оклюзія артерії сітківки, яка при відсутності своєчасної правильної допомоги призводить до сліпоти.

Раптова повна або часткова втрата зору, яка не супроводжується больовими відчуттями, запамороченням або іншими турбують ознаками, – привід терміново звернутися в медичний центр “Ocular-інститут офтальмології” за невідкладною допомогою. Такі симптоми має оклюзія артерії сітківки, яка при відсутності своєчасної правильної допомоги призводить до сліпоти.

Що таке оклюзія сітківки?

Оклюзією артерії сітківки називається гострий стан, при якому в центральній артерії сітківки або в її гілках порушується кровообіг. Причиною цього можуть бути:

 • закупорка емболами холестерину, фібринозного або кальціфікатного походження;
 • спазм.

Прояви оклюзії артерії сітківки нагадують інсульт.

Класифікація захворювання

Залежно від порушених судин патологія класифікується наступним чином:

Оклюзія гілки центральної артерії сітківки

В цьому випадку блокуються дрібні артерії сітківки ока.

Оклюзія центральної артерії сітківки

Відбувається закупорка центральної артерії сітківки. Стан являє собою різновид інсульту, який локалізований в області ока. Цей стан необхідно якомога швидше ідентифікувати та почати лікувати.

Симптоми

Основні симптоми розвитку стану:

 • раптова втрата зору, яка не супроводжується больовими відчуттями в якійсь області ока. При закупорці центральної артерії зір пропадає повністю, її гілки – частково;
 • звуження, випадання полів зору;
 • викривлення ліній;
 • поява в зоровій області сліпих плям.

Для діагностики стану не обов’язково одночасна наявність всіх перерахованих вище симптомів. Якщо у вас проявилися хоча б 1 або 2 з них, терміново зверніться до лікаря. Це дозволить оперативно виявити патологію і вчасно почати лікування.

Групи ризику

Оклюзія артерії сітківки найчастіше діагностується у чоловіків старше 60 років. 

Імовірність розвитку патології підвищена у:

 • курців;
 • осіб, які страждають від серцево-судинних захворювань, підвищеного тиску, високого рівня холестерину;
 • людей, у яких діагностовано звуження шийної або сонної артерії;
 • пацієнтів з ендокринологічні та аутоімунні захворювання;
 • пацієнтів з очними захворюваннями. У цьому випадку на тлі запалення кровоносних судин може розвиватися вторинна оклюзія.

Людям з групи ризику слід регулярно (хоча б 1 раз на рік) проходити перевірку гостроти зору, стану судин очного дна, полів зору. Необхідно стежити за загальним станом здоров’я. Після перенесених важких захворювань бажано також проходити офтальмологічний огляд, щоб вчасно почати профілактичні заходи.

Діагностика оклюзії

Діагностувати окклюзию артерії сітківки може офтальмолог під час огляду. Для цього слід закапати краплі, які розширюють зіницю, після чого досліджувати очне дно. Воно при оклюзії виглядає блідим, каламутним, в області центральної ямки візуалізується вишнево-червона пляма. Артерії звужені, виглядають так, як ніби в них міститься мало крові. Іноді чітко проглядається емболій, який перекрив артерію.

В якості додаткових досліджень в складних випадках проводяться:

 • оптична когерентна томографія – обстеження, при якому для сканування структур ока використовується промінь світла;
 • флуоресцентна ангіографія – дослідження, при якому оцінюється стан кровообігу в судинній оболонці (хоріоідеї) і сітківці ока;
 • комп’ютерна периметрія – дослідження поля зору пацієнта.

Враженне око звуженням зіниці на світло реагує гірше, ніж здоровий. Однак при висвітленні зіниці здорового ока зіниця хворого ока також звужується.

Лікування оклюзії центральної артерії сітківки

Ефективність лікування залежить від того, як швидко воно було розпочато. Максимального ефекту можна домогтися протягом перших 1-2 годин. Основна мета при цьому – як можна швидше відновити кровотік, порушений перекрившим центральну артерію емболом, ліквідувати спазм, відновити кровопостачання. 

Цієї мети можна досягти:

 • консервативним лікуванням, з використанням препаратів для зниження внутрішньоочного тиску. 
 • лазерною терапією (емболізіс);
 • хірургічним втручанням (емболектомія).

Необхідність екстреної допомоги пояснюється тим, що по тому в середньому 90 хвилин після оклюзії розвивається інфаркт сітківки, після чого втрата зору приймає незворотний характер.

За умови своєчасної допомоги після оклюзії у одних пацієнтів зір відновлюється, у інших – ні. Як правило, відновлення зору відбувається не до початкового рівня. Воно стає дещо гірше. Кращий прогноз має оклюзія гілок центральної артерії, не такий хороший – при оклюзії самої артерії.

Після того, як стан пацієнта стабілізується, протягом 1-3 тижнів або кількох місяців близько 20% пацієнтів стикаються з неоваскуляризацією сітківки або райдужної оболонки, які супроводжуються вторинною глаукомою. Можливий також крововилив в склоподібне тіло ока. У перші тижні після розвитку патології підвищується ризик інсульту.

Емболізіс

Емболізіс – сучасний метод лікування емболії центральної артерії сітківки, при якому ембол що знаходиться всередині артерії (холестеринова бляшка, тромб) руйнується за допомогою лазера. Ця процедура дозволяє негайно відновити зір і не допустити його повної втрати.

Емболектомія

Емболектомія проводиться шляхом введення в закупорену артерію крихітного катетера, через який ембол всмоктується і видаляється з неї. Паралельно за показниками можуть бути введені тромболітики, препарати для зниження внутрішньоочного тиску.

Оклюзія артерії сітківки вимагає термінової і кваліфікованої офтальмологічної і нейрохірургічної допомоги. При підозрі на розвиток цієї патології, терміново звертайтеся до лікарів нашого медичного центру, які швидко продіагностіруют проблему і визначать план лікування. Будьте здорові!

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».