Розрив сітківки

Сітківкою називається тонка світлочутлива тканина, що вистилає око зсередини. Її особливість - наявність фоторецепторів. Це спеціальні клітини, здатні сприймати і обробляти світло, а потім передавати отриману інформацію за допомогою зорового нерва прямо в головний мозок. Завдяки цій інформації мозок може вибудовувати зображення, які ми таким чином бачимо.

Сітківкою називається тонка світлочутлива тканина, що вистилає око зсередини. Її особливість – наявність фоторецепторів. Це спеціальні клітини, здатні сприймати і обробляти світло, а потім передавати отриману інформацію за допомогою зорового нерва прямо в головний мозок. Завдяки цій інформації мозок може вибудовувати зображення, які ми таким чином бачимо.

Що таке розрив сітківки?

Розрив сітківки – порушення її цілісності, яке може бути викликане травмою, хірургічним втручанням. Нанести шкоду пошкодження можуть висока ступінь короткозорості (міопія) і навіть процеси старіння, в ході яких структура тканини змінюється. Навіть крихітне пошкодження  сітківки може стати причиною початку її відшарування – небезпечного процесу, що призводить до серйозної втрати зору і навіть повної сліпоти.

Причини розриву сітківки

До сітківці прикріплено склоподібне тіло – прозоре гелевидний речовина, що заповнює очну орбіту. З віком склоподібне тіло стискається, скорочується і поступово відшаровується. Найчастіше цей процес йде повільно, безсимптомно. Однак в деяких випадках склоподібне тіло прилягає щільно і, відділяючись, занадто сильно натягує сітківку. Через це вона може порватися в одному або декількох місцях. Через ці розриви під сітківку починає проникати внутрішньоочна рідина, яка підсилює процес її відшарування.

Фактори, які підвищують ризик розриву:

 • висока ступінь короткозорості (міопії);
 • дегенерація тканин (чим більше стоншених ділянок, тим вище ймовірність розриву);
 • перенесене оперативне втручання в області заднього ділянки ока (наприклад, видалення катаракти);
 • раніше перенесені травми ока;
 • похилий вік;
 • розриви або відшарування сітківки, які виникали в минулому;
 • генетична схильність до захворювання, яка проявляється наявністю подібних проявів у членів сім’ї пацієнта.

При наявності хоча б одного фактора ризику дуже важливе значення набувають регулярні профілактичні огляди у офтальмолога. Це допоможе виявити небажані зміни на ранніх стадіях, коли вони ще добре піддаються лікуванню.

Симптоми захворювання

Найпоширеніші симптоми розриву сітківки – раптова поява спалахів світла і плаваючих темних плям в оці. Менш поширені:

 • туман в очах (виникає при крововиливах у скловидне тіло);
 • раптове погіршення гостроти зору, неможливість сфокусувати погляд, розмитість картинки;
 • поява нерухомої тіні, темної плями, завіси (відбувається, коли при пошкодженні тканину відразу почала відшаровуватися).

Кожен з цих симптомів – привід негайно звернутися за кваліфікованою офтальмологічної допомогою.

Діагностика

Щоб діагностувати розрив сітківки, необхідно провести комплексне обстеження обох очей. При цьому офтальмолог:

 • оглядає очне дно при розширеній зіниці. Це потрібно, щоб можна було ретельно оглянути центральні і периферичні відділи сітківки;
 • проводить огляд при депресії склери (для цього на око потрібно трохи натиснути), а також з використанням 3-дзеркальної лінзи;
 • робить УЗД. Це необхідно, якщо очне дно неможливо детально розглянути через крововилив.

Лікування розриву сітківки

Методика лікування залежить від розмірів і локалізації ушкоджень, а також стану здоров’я пацієнта. Загальний підхід полягає в тому, що лікування необхідно починати якомога швидше через ймовірність відшарування тканини. Прогноз лікування зазвичай позитивний.

Лазерна хірургія – Фотокоагуляція

За допомогою лазера навколо розриву створюються невеликі «опіки». Після того, як вони зарубцюються, сітківка «припаивается» до нижчого тканинам. Це дозволяє герметизувати пошкоджену область, перешкоджаючи проходженню внутрішньоочної рідини під сітківку і подальшого її відшарування.

Заморожування – Кріопексія

На зовнішню частину ока натискають кріозонд, завдяки чому відбувається заморожування тканини навколо розриву. Це також дозволяє створити рубець, який «припаює» її назад до розташованих нижче структурам.

Навколо деяких пошкоджень стабілізуючий рубець утворюється сам по собі. Однак і в цьому випадку офтальмолога необхідно спостерігати процес в динаміці, щоб не упустити момент можливого прогресування розриву.

При підозрах на розрив сітківки терміново звертайтеся до медичного центру “Ocular – інститут офтальмології”. Тут вам швидко проведуть обстеження на сучасній апаратурі, професійно і своєчасно виконають необхідні маніпуляції, грамотно призначать лікування. Вчасно звертайтеся за офтальмологічної допомогою і будьте здорові!

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».