Центральна серозна хоріоретинопатія

Центральна серозна хоріоретинопатія (друга назва захворювання – центральна серозна ретинопатія) найчастіше зустрічається у молодому віці. При цьому зір погіршується тимчасово та після лікування повністю відновлюється. Якщо ж хворобу не лікувати, вона переходить у хронічну форму, яка поряд із погіршенням якості зору може призвести до супутніх захворювань. Найчастіше захворюванню піддається одне око.

Центральна серозна хоріоретинопатія (друга назва захворювання – центральна серозна ретинопатія) найчастіше зустрічається у молодому віці. При цьому зір погіршується тимчасово та після лікування повністю відновлюється. Якщо ж хворобу не лікувати, вона переходить у хронічну форму, яка поряд із погіршенням якості зору може призвести до супутніх захворювань. Найчастіше захворюванню піддається одне око.

Що таке центральна серозна хоріоретинопатія – ЦСГРП

При ЦСХРП під сітківку починає просочуватися рідина. Це відбувається внаслідок погіршення насосної функції клітин пігментного епітелію сітківки та порушення оболонок судин ока. Потрапляючи під сітківку, рідина найчастіше скупчується під макулою – розташованою в центрі сітківки ділянкою, на яку падають сфокусовані кришталиком та рогівкою промені. Вона має вигляд бульбашки, яка порушує геометрію сітківки. В результаті зображення, що проектується на сітківці, змащується або спотворюється. У запущених випадках може розпочатися відшарування сітківки.

Захворювання найчастіше діагностують у чоловіків віком 20–50 років, особливо зайнятих на стресових роботах із постійною зоровою напругою.

Симптоми

Основні симптоми захворювання – це:

  • зниження гостроти зору;
  • помутніння зору, поява нерухомої плями в центрі зорової зони; при відшаруванні сітківки ця пляма стає більш вираженою;
  • викривлення ліній при погляді на них, поступова втрата здатності до читання;
  • поява яскравих спалахів у зоровій області.

Якщо набряки тривали досить довго, симптоми захворювання, особливо зниження гостроти зору, можуть спостерігатися і після того, як рідина з-під сітківки була видалена.

Що викликає CSCR

На етапі досліджень встановлено, що ЦСХРП здатна виникати як така — тобто є ідіопатичною. Дослідники вважають, що розвитку захворювання сприяють вживання кортикостероїдів та стрес. У ряді випадків захворювання діагностують під час вагітності. Причиною цього може стати зміна гормонального тла.

Використання глюкокортикостероїдів

Прийом стероїдів – один із достовірно вивчених факторів, що зумовлюють розвиток центральної серозної хоріоретинопатії. При цьому неважливо, в якій формі приймався препарат – вдихався через інгалятор (наприклад, при астмі), розбризкувався, як назальний спрей, приймався внутрішньо орально в таблетованій формі, застосовувався у формі мазі або крему.

У пацієнтів із синдромом Кушинга ЦСХРП може виникнути під дією стероїдів, які виробляє сам організм.

Стрес

Під впливом стресу змінюється робота всіх органів та систем. Зміни стосуються тканини очей, що може призвести до розвитку центральної серозної хоріоретинопатії.

Характер людини

Дослідники стверджують, що розвиток ЦСХРП може вплинути навіть характер. Статистика свідчить, що в осіб, які мають схильність до жорстокості та конкуренції, це захворювання трапляється частіше.

Генетика

Оскільки механізм та причини захворювання досі повністю не вивчені, дослідники вважають, що його можуть провокувати зміни в деяких генах. Особливо це помітно під впливом деяких чинників довкілля.

Причини захворювання

Основні причини ЦСГРП:

  • генетична схильність;
  • стрес;
  • застосування кортикостероїдів;
  • вагітність.

Діагностика ЦСГРП

Діагностувати захворювання допомагають:

Оптична когерентна томографія (ОКТ)

У ході цієї процедури здійснюється сканування шарів сітківки, за наслідками якого лікар може візуально визначити наявність рідини. ОКТ-ангіографія, яка проводиться паралельно, дає змогу виявити аномальне зростання судин. Такі «неправильні» судини ускладнюють перебіг основного захворювання.

Флуоресцентна ангіографія та індоціанін-зелена ангіографія

Перед дослідженням у вену руки вводиться контрастна речовина. Через деякий час лікар робить серію фотографій сітківки за допомогою фундус-камери. Це допомагає окреслити зону, з якої сочиться рідина. Також лікар отримує інформацію, яка дозволяє відкинути сумніви у постановці діагнозу та розробити індивідуальний план лікування. Таке дослідження зазвичай проводиться у складних чи неоднозначних випадках, масово його не призначають.

Лікування

Який варіант лікування вибере лікар, залежить від клінічної картини та стану здоров’я пацієнта. Основні методи терапії – це:

Спостереження

Приблизно у 85% випадків рідина в області сітківки розсмоктується сама протягом 5-6 місяців після того, як було виключено ймовірні причини її накопичення (наприклад, використання кортикостероїдів). У цьому випадку специфічне лікування не потрібне.

Однак якщо стан пацієнта не покращується протягом 4-6 місяців, його турбують спалахи світла в очах та поступове погіршення зору, то може знадобитися активне лікування.

Активне лікування

Існують такі варіанти активного лікування ЦСГРП:

Лазерне лікування

Лазерна терапія використовується, якщо джерело утворення рідини досить далеко від центральної макулярної ділянки.

Пероральні ліки

В якості пероральних препаратів лікарі найчастіше призначають спіронолактон та еплеренон, які є інгібіторами мінералокортикоїдів (препарати, які використовуються для лікування серцевої недостатності, а також для зниження артеріального тиску).

У клініці Ocular ви отримаєте детальну консультацію офтальмолога та правильне лікування всіх випадків ЦСГРП. Запишіться на огляд по телефону або через форму зворотного зв’язку на сайті та дивіться на світ із задоволенням!

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».