Центральна серозна хоріоретинопатія

При центральній серозній хоріоретинопатії під сітківкою накопичується рідина, і зір спотворюється. Ця рідина надходить із судинної оболонки ока, яка розташована під сітківкою. Один із шарів сітківки називається пігментним епітелієм. Коли клітини пігментного епітелію не працюють належним чином, під ними накопичується рідина. В результаті утворюється маленьке відшарування сітківки, і зір викривляється.

Центральна серозна хоріоретинопатія 

При центральній серозній хоріоретинопатії під сітківкою накопичується рідина, і зір спотворюється. Ця рідина надходить із судинної оболонки ока, яка розташована під сітківкою. Один із шарів сітківки називається пігментним епітелієм. Коли клітини пігментного епітелію не працюють належним чином, під ними накопичується рідина. В результаті утворюється маленьке відшарування сітківки, і зір викривляється.

Які прояви центральної серозної хоріоретинопатії?

Центральна серозна хоріоретинопатія може мати наступні прояви:

 • предмети в центрі поля зору спотворені, тьмяні або затуманені;
 • темна пляма в центрі поля зору;
 • прямі лінії виглядають кривими, зігнутими або ламаними;
 • здається, що предмети менші за розміром або більш віддалені, ніж вони є насправді;
 • білі предмети набувають коричневого відтінку або тьмянішають.

Терміни

Сітківка – шар нервових клітин, що вистілає внутрішню поверхню ока. Сітківка сприймає світло і надсилає сигнали до головного мозку, з цих сигналів у мозку утворюються зображення.

Судинна оболонка – шар, який містить кровоносні судини й сполучну тканину, розташований між склерою і сітківкою. Через судинну оболонку в око надходять поживні речовини й кисень.

Пігментний епітелій сітківки – шар клітин між сітківкою і судинною оболонкою. Якщо пігментний епітелій здоровий, рідина із судинної оболонки не буде протікати тікати до сітківки.

У кого найвищий ризик виникнення центральної серозної хоріоретинопатії?

Найчастіше центральна серозна хоріоретинопатія трапляється у чоловіків віком від 30 до 50 років. Стресові ситуації також підвищують ризик появи центральної серозної хоріоретинопатії.

Інші фактори ризику:

 • вживання стероїдів (у таблетках, внутрішньовенно або інгаляційно);
 • Helicobacter pylori – бактерія, яка спричинює запалення шлунку у людини (гастрит);
 • аутоімунні хвороби (коли імунна система організму атакує власні тканини);
 • розлади сну: безсоння (коли людина тяжко засинає або часто прокидається) та апное увісні;
 • розлади поведінки (агресивна і конкурентна);
 • артеріальна гіпертензія (підвищений артеріальний тиск);

Як діагностують центральну серозну хоріоретинопатію?

Спочатку офтальмолог розширить вам зіницю очними краплями, щоб оглянути сітківку за допомогою спеціальної лінзи.

Після цього офтальмолог зробить фото сітківки і, можливо, виконає флуоресцентну ангіографію. У вену на руці вводять жовтий барвник (флуоресцеїн). Кровоносними судинами барвник надходить у сітківку, і в цей час її фотографують спеціальною камерою. Центральна серозна хоріоретинопатія проявляється скупченнями помаранчевого барвника.

Ще один метод обстеження сітківки – оптична когерентна томографія (ОКТ). Спеціальний апарат сканує сітківку і формує детальні зображення сітківки і макули.

За цими зображеннями вимірюють товщину сітківки і знаходять ділянки набряку.

 Як лікують центральну серозну хоріоретинопатію?

 У більшості випадків центральна серозна хоріоретинопатія минає без лікування за один або два місяці. Протягом цього часу офтальмолог буде регулярно оглядати Вас і контролювати, як розсмоктується рідина під сітківкою. У деяких випадках підтікання рідини з судин не припиняється, а зір істотно погіршується. Тоді для відновлення зору та припинення підтікання рідини призначають лазерне лікування, фотодинамічну терапію або прийом препаратів.

Найчастіше центральна серозна хоріоретинопатія не призводить до істотного погіршення зору, навіть якщо не проводити лікування. Однак іноді зір усе-таки страждає. У кожного другого пацієнта центральна серозна хоріоретинопатія з часом виникає знову. Тому обов’язково слід регулярно відвідувати офтальмолога, адже якщо рідина під сітківкою тривалий час не розсмоктується, це може призвести до незворотної втрати зору.

Підсумки

Центральна серозна хоріоретинопатія – це скупчення рідини під сітківкою, що призводить до спотворення зору. Центральна серозна хоріоретинопатія частіше виявляється у чоловіків.

За наявності центральної серозної хоріоретинопатії предмети стають розмитими і тьмяними, можуть здаватися меншими у розмірі або більш віддаленими, ніж є насправді. В полі зору може з’явитися сліпа (темна) пляма.

Якщо офтальмолог запідозрив центральну серозну хоріоретинопатію, то для встановлення діагнозу потрібно буде розширити зіницю очними краплями і сфотографувати сітківку спеціальною камерою, аби виявити ділянки набряку сітківки.

Найчастіше центральна серозна хоріоретинопатія минає без лікування. Потрібно регулярно відвідувати офтальмолога і контролювати процес розсмоктування рідини під сітківкою. Якщо рідина не зникає, можна застосувати лазерне лікування, фотодинамічну терапію або прийом препаратів.

Із запитаннями щодо погіршення зору обов’язково зверніться до офтальмолога. Лікар докладе усіх зусиль, аби захистити Ваш зір.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-сб.: 09:00 до 18:00
нд.: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».