Вікова макулярна дегенерація

Вікова макулярна дегенерація (ВМД) – це ураження важливої частини сітківки ока –макули. ВМД призводить до втрати центрального зору, тому пацієнт не розрізняє деталі предметів ні здалеку, ні зблизька. Водночас периферійний (боковий) зір збережений. Скажімо, цифри на циферблаті годинника пацієнт буде бачити добре, а стрілки – погано.

Вікова макулярна дегенерація

Вікова макулярна дегенерація (ВМД) – це ураження важливої частини сітківки ока –макули. ВМД призводить до втрати центрального зору, тому пацієнт не розрізняє деталі предметів ні здалеку, ні зблизька. Водночас периферійний (боковий) зір збережений. Скажімо, цифри на циферблаті годинника пацієнт буде бачити добре, а стрілки – погано.

ВМД зустрічається дуже часто і є однією з причин втрати зору у людей старше 50 років.

Терміни

Сітківка – шар нервових клітин, що вистілає внутрішню поверхню ока. Сітківка сприймає світло і надсилає сигнали до головного мозку, з цих сигналів у мозку утворюються зображення.

Макула – маленька, але дуже важлива ділянка у центрі сітківки. Макула потрібна, щоб добре бачити дрібні деталі предметів.

Друзи – маленькі грудочки білого або жовтого кольору, які утворюються під сітківкою. Вони рідко призводять до втрати зору, однак якщо їх багато (або вони великого розміру), це може свідчити про наявність ВМД.

Типи ВМД

Суха форма ВМД. Ця форма зустрічається досить часто – приблизно у 80% випадків ВМД (8 з 10 пацієнтів). Відбувається стоншення макулярної ділянки, утворюються друзи – маленькі грудочки білка. Центральний зір поступово погіршується. Лікування сухої форми ВМД дотепер не винайдено.

Волога форма ВМД. Ця форма зустрічається рідше, але перебігає тяжче. Під сітківкою утворюються нові аномальні кровоносні судини, з яких підтікає кров або інші рідини, і в макулярній ділянці формуються рубці. Волога форма ВМД призводить до втрати центрального зору швидше, ніж суха форма.

Часто пацієнти не здогадуються про ВМД, доки зір не стане розмитим. Тому слід регулярно відвідувати офтальмолога, аби виявити ранні ознаки ВМД вчасно, доки зір ще не погіршився.

У кого підвищений ризик появи ВМД?

Чинники, які підвищують імовірність ВМД:

 • Високий вміст насичених жирів у раціоні (м’ясо, масло, сир)
 • Надмірна маса тіла
 • Куріння
 • Вік понад 50 років
 • Артеріальна гіпертензія (підвищений артеріальний тиск)
 • Наявність ВМД у близьких родичів
 • Чинниками ризику розвитку ВМД є хвороби серця і підвищений рівень холестерину крові. У людей європеоїдної раси підвищений ризик появи ВМД.

 Як діагностують ВМД?

 • Під час огляду офтальмолог попросить Вас подивитися на сітку Амслера. Ця сітка допоможе виявити у Вашому полі зору «сліпі» (темні) та розмиті ділянки. Офтальмолог огляне сітківку за допомогою спеціальної лінзи, перед цим розширивши зіницю очними краплями, аби виявити зміни на сітківці й в макулі.
 • Для виявлення у сітківці новоутворених патологічних судин користуються методом флуоресцентної ангіографії. Для цього в вену на руці вводять жовтий барвник (флуоресцеїн). Кровоносними судинами барвник надходить у сітківку, і в цей час її фотографують спеціальною камерою.
 • Ще один метод обстеження сітківки – оптична когерентна томографія (ОКТ). Спеціальний апарат сканує сітківку і формує детальні зображення сітківки і макули.

 Як лікують ВМД?

Суха форма ВМД. Дотепер не винайдено ефективного способу лікування сухої форми ВМД. Однак якщо зір пацієнта істотно погіршився, або у сітківці наявні численні друзи, певну користь можуть принести деякі харчові добавки. Результати всесвітнього наукового дослідження засвідчили, що можна сповільнити прогресування сухої форми ВМД. Для цього потрібно вживати:

 • вітамін С;
 • вітамін Е;
 • лютеїн;
 • зеаксантин
 • цинк;
 • мідь.

Офтальмолог розповість, чи слід вживати вітаміни та мінерали для лікування ВМД саме у Вашому випадку.

Волога форма ВМД. Для лікування вологої форми ВМД існують ліки – так звані інгібітори судинного ендотеліального фактора росту (VEGF). Ці препарати зменшують кількість аномальних судин у сітківці та сповільнюють підтікання рідини з таких судин. Ліки вводять у порожнину ока дуже тонкою голкою (інтравітреальні ін’єкції).

У деяких випадках для лікування вологої форми ВМД використовують лазер. Офтальмохірург опромінює аномальні кровоносні судини сітківки лазером, аби зменшити їх кількість і сповільнити підтікання рідини.

Обговоріть способи лікування ВМД зі своїм офтальмологом.

Як компенсувати втрачений зір

Якщо у Вас виявили ВМД, варто навчитися максимально використовувати свій зір. Для цього існують різні збільшувальні скельця, кишенькові комп’ютери, електронні пристрої та інші спеціальні засоби, які допомагають виконувати повсякденні справи, незважаючи на погіршений зір.

Фахівець із зорової реабілітації допоможе підібрати такі засоби і навчить Вас користуватися боковим зором.

Попросіть офтальмолога скерувати Вас до фахівця з реабілітації при порушеннях зору. Ваша мета – якнайменше залежати від сторонньої допомоги.

Перевірте зір за допомогою сітки Амслера

ВМД призводить до поступового погіршення центрального зору, яке помітне не відразу. Проте чим раніше виявити ці зміни, тим краще. Втрату зору може сповільнити, якщо своєчасно розпочати лікування.

Щодня перевіряйте свій зір за допомогою сітки Амслера.

Як користуватися сіткою Амслера?

Прикріпіть сітку Амслера у такому місці, де вона щодня потраплятиме Вам на очі, скажімо на холодильнику або на дзеркалі у ванній кімнаті.

Сітку слід розглядати з відстані 30-35 см при якісному освітленні. Якщо Ви користуєтеся окулярами для читання, то одягніть їх.

Закрийте заслонкою (долонею) одне око, а іншим дивіться прямо на крапку в центрі сітки. Чи бачите Ви хвилясті або криві лінії, або ж розмиті, тьмяні чи спотворені частини сітки?

Якщо Ви бачите лінії або ділянки сітки викривленими, розмитими чи тьмяними, негайно зверніться до офтальмолога.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».