Факоемульсифікація

Катаракта - захворювання ока, при якому кришталик каламутніє і втрачає здатність правильно заломлювати світлові промені. Це стає причиною порушення зору, яке на пізніх стадіях може стати повним, тобто розвивається сліпота. Як правило, катаракта виникає в похилому віці, внаслідок несприятливих впливів зовнішнього середовища як побічний ефект деяких загальних захворювань, в результаті травми ока. На інтенсивність цього процесу впливає також генетична схильність.

Катаракта – захворювання ока, при якому кришталик каламутніє і втрачає здатність правильно заломлювати світлові промені. Це стає причиною порушення зору, яке на пізніх стадіях може стати повним, тобто розвивається сліпота. Як правило, катаракта виникає в похилому віці, внаслідок несприятливих впливів зовнішнього середовища як побічний ефект деяких загальних захворювань, в результаті травми ока. На інтенсивність цього процесу впливає також генетична схильність.

Сучасні методи лікування катаракти припускають видалення природного кришталика ока, що прийшов у непридатність, і заміну його штучним. Одна з найефективніших і найменш травматичних методик — факоемульсифікація.

Що таке факоемульсифікація?

Факоемульсифікація – це мікрохірургічна методика хірургічного лікування катаракти, при якій за допомогою ультразвуку кришталик спочатку фрагментується, а потім повністю видаляється з порожнини очного яблука. На місце віддаленого кришталика відразу вставляється інтраокулярна лінза. Технології, що застосовуються, дозволяють відновлювати зір вже в день проведення втручання.

Переваги операції факоемульсифікації

 1. Втручання проводиться амбулаторно. Пацієнт може вирушати додому через 2-3 години після операції.
 2. Використовується місцева анестезія, вплив якої на організм мінімальний (на відміну від загальної анестезії).
 3. Для проведення втручання необхідний мікродоступ (довжина проколу – до 2 мм), тому структури ока травмуються мінімально. Після виведення інструменту отвори, через які здійснювався мікродоступ, самогерметизуються, тобто шви взагалі не потрібні.
 4. У порівнянні з іншими методиками ультразвукова факоемульсифікація показує статистично достовірно меншу кількість випадків ускладнень, скорочення термінів реабілітації. Імовірність розвитку астигматизму як побічного явища оперативного втручання є мінімальною.
 5. Відновлення зорових функцій починається вже у день проведення операції. Протягом реабілітаційного періоду якість зору покращується.
 6. Попереджаються ускладнення, які можуть виникнути при комбінації патологій: наприклад, у випадках коли катаракта ускладнюється глаукомою (або навпаки), астигматизмом.
 7. Запобігає травматизації тканин, яка може виникнути при надмірному розростанні кришталика.
 8. Оскільки втручання в організм пацієнта мінімальне, його можна проводити і для пацієнтів старшого віку (60 років та старших) після здачі аналізів та підготовки.
 9. Лінзи, що імплантуються, дозволяють повністю позбутися окулярів, добре фокусуючи зір як вдалині, так і поблизу.

Показання до факоемульсифікації

Основні показання до проведення факоемульсифікації:

 • Гострота зору втрачено більш як на 50%.
 • Картинка, яку бачить пацієнт, стає розпливчастою, перенесення кольорів погіршується.
 • Точкові джерела світла пацієнт бачить оточеними ореолом. Його турбують відблиски від ліхтарів, ламп.
 • Предметний зір стає розпливчастим. Замість конкретних предметів пацієнт бачить каламутні плями.
 • Перед очима постійно завіса, «шторка».

Факоемульсифікація може проводитись на будь-якій стадії захворювання. Чим менше запущене захворювання (чим «молодший» катаракта), тим краще воно піддається лікуванню. Оперувати катаракту краще на початкових стадіях, коли геометричні розміри кришталика ще не змінилися і не вплинули на зоровий апарат.

Процес операції

Суть операції полягає у заміні втратив свою оптичну силу, помутнілого природного кришталика на монофокальну або мультифокальну інтраокулярну оптичну лінзу.

Послідовність оперативного втручання

Пацієнта оглядають, застосовують анестезію.

 1. Після того, як анестезія подіяла, лікар здійснює мікророзріз у рогівці (довжина – від 1 до 2 мм), вводить в нього наконечник факоемульсифікатора (невелика голка) і за допомогою ультразвуку протягом декількох секунд перетворює природний кришталик на емульсію. Ця емульсія висмоктується з капсули, де містився кришталик. Система обміну рідини, пов’язана з насосом мікрохірургічного інструментарію, проводить аспірацію рідини одночасно з процесом руйнування фрагментів кришталика, тому зміни внутрішньоочного тиску під час процедури є мінімальними. Цьому сприяє також стерильний ізотонічний розчин, який у крихітних кількостях надходить у місце виконання робіт.
 2. У розріз вводиться індивідуальний інжектор, що містить інтраокулярну лінзу. Вона вводиться в згорнутому стані і є оптичним пристосуванням, оснащеним спеціальними опорними елементами.
 3. Після видалення інжектора лінза самостійно розгортається, повертається у робоче положення та надійно фіксується у капсулі. У цей час краї розрізу самогерметизуються. Зашивати його не треба. Саме тому операція відрізняється мінімальною травматичністю.

Незважаючи на простоту процедури, не варто ставитися до неї безвідповідально. Відмінні результати досягаються за рахунок майстерності хірургів, використання новітніх технологій та технічних розробок, чіткої організації та відповідної підготовки процесу. Тому всі рекомендації офтальмолога слід беззаперечно виконувати.

Деяких пацієнтів цікавить, як замінити штучний кришталик. Сучасні інтраокулярні лінзи відрізняються тривалим терміном експлуатації, не вступають у хімічну реакцію з тканинами та рідинами організму, тому потреби у цьому не виникає.

Протипоказання

Перед проведенням операції пацієнтів надсилають на медогляд. Втручання заборонено при:

 • Інфекційні, запальні захворювання очей.
 • ГРВІ, інших станах, що супроводжуються підвищенням температури.
 • Загострення хронічних, системних, аутоімунних, ендокринологічних захворювань.
 • Проблеми з серцево-судинною системою, погана згортання крові.
 • Декомпенсована глаукома. Некомпенсовані показники ВГД у пацієнта можуть призвести до розвитку експульсивної геморагії. Такий стан може призвести до повної втратою зору, тому перед втручанням його наявність слід повністю виключити.
 • Проблеми із сітківкою. Якщо суттєве зниження зору зумовлено проблемами із сітківкою, операція буде неефективною. Однак, якщо сітківка відновить свою здатність локалізувати проекцію світлових променів, операція показана.
 • Вагітності, грудному вигодовуванні. Катаракта не є загрозливим для життя станом, тому з операцією слід почекати до розродження. Якщо пацієнтка має можливість перервати лактацію на період прийому ліків (знеболювальні, седативні, антибактеріальні), а потім відновити її після закінчення курсу лікування, то втручання допустиме.

З обережністю слід проводити факоемульсифікацію пацієнтам, які раніше перенесли оперативні втручання на очах.

Ускладнення

У порівнянні з іншими методиками руйнування та видалення кришталика, факоемульсифікація показує істотно меншу кількість ускладнень. Можливе виникнення набряку рогівки внаслідок впливу факонаконечника на ендотелій рогівки. Цей стан може спостерігатися в ранньому післяопераційному періоді та через деякий час проходить.

У ряді випадків у пацієнтів може спостерігатися синдром «сухого ока». Його розвиток зумовлений застосуванням анестезії та фактом оперативного втручання. Як правило, цей стан триває не довше 1-2 місяців та полегшується застосуванням відповідних крапель.

Реабілітація

Протягом реабілітаційного періоду пацієнту слід виконувати всі призначення лікаря. Лікар розробляє індивідуальний графік відвідувань, якого потрібно дотримуватися, навіть якщо відновлення відбувається добре і нічого не турбує. Крім того:

 • Залишаючи клініку в день операції, пацієнту слід обмежити навантаження на очі – на деякий час відмовитись від керування автомобілем, читання дрібного шрифту.
 • Чутливість до ока повертається протягом кількох годин. У цей час не рекомендується терти очі і торкатися їх, щоб не пошкодити їх.
 • Зір повністю відновлюється протягом декількох днів, тому в цей час не можна керувати автотранспортом та виконувати дрібну роботу (шити, писати, читати дрібний шрифт).
 • Слід виключити можливість попадання в очі шампуню, мила, частинок макіяжу. Якщо робота пов’язана з підвищеною запиленістю, виділенням хімічних речовин, слід взяти лікарняну або відпустку на 2-3 тижні.
 • Протягом 1-2 тижнів слід уникати активних занять спортом, особливо пов’язаних із нахилами. До контактних видів спорту (бокс, карате) краще повертатися через 1 місяць після втручання.
 • Протягом 1 місяця заборонено відвідування басейну, лазні, пляжу, солярію.

Про всі незрозумілі для пацієнта явища та стани (наприклад, поява дискомфорту, почуття печіння, надмірна сухість або, навпаки, сльозотеча) потрібно відразу ж повідомляти лікаря.

Чим раніше розпочати лікування катаракти, тим краще і з меншими трудовитратами вдається зберегти зір. За найменших підозр на погіршення зору запишіться на ретельний огляд у офтальмолога і, якщо потрібно, пройдіть процедуру факоемульсифікації. Будьте здорові!

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».