Гемофтальм

Гемофтальм - це патологія, при якій відбувається крововилив в порожнину склоподібного тіла очного яблука і навколишній простір. До її виникнення можуть приводити різні причини. Несвоєчасно надана допомога або неправильне лікування може викликати серйозні ускладнення і навіть втрату зору.

Гемофтальм – це патологія, при якій відбувається крововилив в порожнину склоподібного тіла очного яблука і навколишній простір. До її виникнення можуть приводити різні причини. Несвоєчасно надана допомога або неправильне лікування може викликати серйозні ускладнення і навіть втрату зору.

Що таке гемофтальм?

При гемофтальмі кров потрапляє в склоподібне тіло ока (вітреуму) – гелеобразну структуру, яка заповнює порожнину очного яблука. Вона заважає світлу проходити до сітківки, і у хворого знижується гострота зору – перший симптом патології.

На третю добу гемоглобін з крові, що залила склоподібне тіло, з еритроцитів випадає в осад. При його розпаді утворюється гемосидерин – речовина, що має токсичну дію на сітківку. Воно стимулює розвиток сполучних тканин і їх спаювання з сітківкою.

Порушення структури тіла очі і хімізму призводять до розвитку ускладнень. При блокуванні трабекулярної мережі очі продуктами розпаду гемоглобіну виникне вторинна глаукома.

Залежно від того, який обсяг склоподібного тіла залила кров, виділяють наступні типи гемофтальму:

 • частковий – менше 1/3;
 • субтотальний – менше 3/4;
 • тотальний – більше 3/4.

При різних типах хвороби гострота зору знижується по-різному: від незначного рівня до світловідчуття.

Гемофтальм має чотири стадії:

 • до 2 діб;
 • від 3 до 10 діб;
 • від 10 діб до півроку;
 • більше півроку.

Патологія загрожує небезпечними ускладненнями. На перших стадіях токсичний вплив речовин, що з’являються в результаті руйнування кров’яних клітин, відбувається пошкодження сітківки. Третя стадія називається проліферативною. На ній можуть виникати серйозні проблеми: утворюються щільні спайки між склоподібним тілом і сітківкою. Вони провокують ускладнення у вигляді відшарування сітківки, що викликає втрату зору.

Механізми крововиливу

Причиною гемофтальма найчастіше стають різні пошкодження сітківки, розриви судин, гіпертонічна і діабетична хвороби та ін.

Аномальні судини

Найбільш поширена причина розвитку патології – розрив новоутворених судин, які більш крихкі, ніж звичайні. Поява новоутворених судин провокують такі хвороби:

 • цукровий діабет;
 • посттромботична ретинопатія;
 • внутрішньоочна пухлина.

При діабетичному і гіпертонічному захворюванні порушується кровообіг у венах сітківки і можливий крововилив, в тому числі масивні кровотечі.

Розрив нормальних судин

У молодих людей найбільш поширена причина освіти гемофтальма – очні травми. При проникаючій травмі в порожнині очного яблука розриваються нормальні судини, що призводить до масивної кровотечі. Контузія ока або світловипромінювання великої потужності – фактори, які призводять до крововиливу. Таку ж проблему може спровокувати різке підвищення внутрішньочерепного тиску, яке через зоровий нерв поширюється і на кровоносні судини органу зору.

У зрілому і літньому віці крововиливу в порожнину очного яблука, в тому числі масивні, може викликати розрив нормальних судин внаслідок розвитку у пацієнта таких захворювань:

 • заднього відшарування скловидного тіла з розривом сітківки або без неї;
 • синдрому Терсона – характерний високий внутрішньочерепний тиск;
 • ангіоматозу сітчастої оболонки.

Вкрай рідко часткове захворювання з’являється після хірургічної операції.

Кров з сусіднього джерела

Поява гемофтальму може спровокувати поширення кровотечі на склоподібне тіло з інших уражених внутрішньоочних структур. Наприклад, при відшаруванні сітківки і задньої гіалоїдної мембрани можуть розриватися стінки ретинальних судин. Іноді у людей, які хворіють на меланому судинної оболонки або ВСД, можливі масивні крововиливи, після яких кров з субретинального простору просочується в склоподібне тіло.

Симптоми і прояви

При гемофтальмі можливі наступні симптоми:

 • помутніння;
 • перед очима миготять різнокольорові точки, нитки або тіні;
 • знижується зір і втрачається різкість, причому відразу після сну спостерігається поліпшення. Цей ефект пов’язаний з тим, що під час сну людини гемоглобін і гемосидерин осідають в склоподібному тілі. Після сну при піднятті голови вони переміщаються в нижню область очі – і зір поліпшується;
 • значне погіршення зору, при якому хворий може розрізняти тільки темний і світлий час доби. При такій аномалії після сну поліпшення не настає.

Людина відчуває помітні болі в наступних випадках:

 • патологія виникла в результаті травмування;
 • при неоваскулярный глаукомі.

Діагностика

Спочатку збирають анамнез: давність проблеми, симптоми, наявність системних хвороб.

Потім поводять офтальмологічні обстеження:

 • перевіряють зір;
 • оглядають очей за допомогою щілинної лампи, щоб визначити суспензія крові і наявність згустків;
 • проводять огляд очного дна – обстеження дозволяє виявити, яка проблема спровокувала патологію.

Якщо неможливо здійснити огляд очного дна, проводять офтальмологічне ультразвукове дослідження, щоб отримати інформацію про стан склоподібного тіла і прихованої за крововиливом сітківки, визначити обсяг виливання в нього крові і стадію патології.

Якщо хвороба спровокована системними захворюваннями пацієнта, для уточнення діагнозу можуть проводити інші дослідження, наприклад, флуоресцентну ангіографію.

Лікування гемофтальма

При первинному прояві часткового або субтотального гемофтальма застосовують консервативний метод лікування препаратами в клініці. Хворому накладають бінокулярну пов’язку на очі і прописують постільний режим, щоб уникнути ускладнень. Препарати призначають виходячи з причини, що викликала хворобу, і її стадії. Місцеві ін’єкції препаратів ефективно прискорюють розсмоктування кров’яних згустків і нормалізують проникність кровоносних судин.

Хірургічна операція (вітректомія) обов’язкова в таких випадках:

 • діагностика в клініці виявила тотальний тип патології;
 • лікування часткової або субтотальної патології препаратами неефективно;
 • повторна поява захворювання.

Хірургічна операція – найефективніший метод видалення всіх патологічних утворень. Пацієнту частково або повністю видаляють склоподібне тіло. При тотальному типі хвороби на задній поверхні кришталика залишаються залишки крові, які істотно знижують гостроту зору, тому вітректомію поєднують з видаленням кришталика та імплантацією інтраокулярної лінзи.

При запущеному тотальному гемофтальмі лікування покликане звести до мінімуму ускладнення. З цією метою використовують комбінований хірургічний метод.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».