Лікування та діагностика косоокості

Косоокість - патологія, при якій обидва ока не можуть бути одночасно спрямовані на один предмет або в одному напрямку або зосереджені на чомусь одному. Вона не проходить самостійно, а вимагає виправлення, і чим раніше, тим краще. З таким захворюванням необхідно звертатися до офтальмолога. При своєчасному обігу косоокість можна ефективно вилікувати щадними методами: оптичною корекцією та терапевтичними процедурами. Операція призначається, якщо інші методи лікування не призвели до результату

Косоокість – патологія, при якій обидва ока не можуть бути одночасно спрямовані на один предмет або в одному напрямку або зосереджені на чомусь одному. Вона не проходить самостійно, а вимагає виправлення, і чим раніше, тим краще. З таким захворюванням необхідно звертатися до офтальмолога. При своєчасному обігу косоокість можна ефективно вилікувати щадними методами: оптичною корекцією та терапевтичними процедурами. Операція призначається, якщо інші методи лікування не призвели до результату.

Як змінюється зір при косоокості?

У людини в нормі м’язи обох очей рухаються одночасно і однаково, а зорові осі паралельні протягом усього життя. Відсутність порушень дозволяє сфокусувати обидва ока на одній точці. Це завдяки тому, що зорова вісь поєднує середину сітківки та очної щілини.

Кожне око передає отримане зображення в зоровий аналізатор, який знаходиться в головному мозку. Якщо зображення збігаються, аналізатор може поєднати їх у тривимірну картинку. У такому разі людина реалізує бінокулярну функцію зору.

Коли окорухові м’язи обох очей працюють розбалансовано, зорові осі не паралельні. Обидва ока передають у мозок різні зображення, і поєднати їх неможливо. У аналізатора не виходить виконати їх злиття та сформувати єдиний об’ємний образ. Відповідно, людина бачить двоїння предметів. Щоб виключити це, центральний відділ аналізатора відправляє до блоку всі зображення від ока, які косять.

Нормальне положення очей (ортофорія) – рідкість. У більшості людей спостерігається невелика гетерофорія — у стані спокою одне око відхиляється убік. Виявити гетерофорію може лише лікар.

Косоокість буває співдружня і паралітична. У разі співдружньої форми кут між осями очей під час руху не змінюється, а у разі паралітичної кут стає іншим. Відхилення ока можливе у різних напрямках: всередину, назовні, вгору та вниз.

Точне походження патології невідоме. Визначенням формою захворювання займається офтальмолог. Якщо є підозра на наявність неврологічних дисфункцій, підключається досвідчений невролог.

Методи лікування косоокості

Лікування косоокості спрямоване на виправлення положення ока, що косить, і відновлення бінокулярного зору. Виділяють три основні методи лікування косоокості: терапевтичний, оперативний та оптична корекція. Рішення щодо вибору дієвого лікування приймає лікар на підставі результатів обстеження. Він враховує наступні фактори: вік хворого, причини розвитку патології, кут та бік відхилення зорової осі та ін. У багатьох випадках використовується комплексний підхід, при якому для отримання максимального ефекту комбінують кілька методів.

Терапевтичний

Терапевтичний метод лікування косоокості включає:

  • Оклюзію – дозволяє інтегрувати обидва ока в зоровий процес. Пацієнту призначають окуляри та окклюдер – офтальмологічну пов’язку, якою закривають область здорового ока або непрацюючого. Спосіб носіння окклюдера визначає виключно лікар виходячи з результатів ретельного обстеження зорового апарату хворого.
  • Апаратне лікування – використання обладнання, яке виконує комплексну стимуляцію органів зору людини.

При розвитку косоокості у хворого з’являється амбліопія – зниження гостроти зору неробочого ока. При суттєвій різниці між зображеннями, які очі передають у аналізатор, неможливе їх злиття в один об’ємний образ. Мозок виправляє ситуацію шляхом придушення роботи одного ока. Коли в зоровому процесі не беруть участі обидва ока, людина позбавляється бінокулярного зору і не може розрізняти глибину предметів та черговість їхнього розташування в просторі.

Процедури з використанням спеціальних приладів дозволяють пацієнту позбутися набутого навику, пригнічувати зорові функції ока, що косить. Також вони підвищують гостроту його зору. Потім він закріплює результат, якого вдалося досягти, апаратними процедурами та комплексом вправ.

Хірургічний

Зазвичай хірургічний метод використовують після того, як не вдалося виправити косоокість у дітей іншими способами. Офтальмолог-хірург під час операції намагається відновити симетричне становище очей. Він може змінити місце прикріплення сильного очного м’яза, у бік якого відхилено око. Її пересаджують далі від рогівки зниження сили дії. Слабий очний м’яз вкорочують, щоб збільшити його силу.

Проте виконана хірургом робота — лише умова, необхідна для нормалізації бінокулярного зору. Коли операція завершується, пацієнту призначають терапевтичне лікування та комплекс вправ для корекції бінокулярної функції та підвищення гостроти зору.

Оптична корекція

Оптична кореляція – носіння окулярів з біфокальними або призматичними лінзами для корекції патології та усунення дискомфорту. Методика дозволяє покращити зір і навіть повністю виправити косоокість.

Окуляри з лінзами, які називаються біфокальними, позбавляють хворого від амбліопії. Біфокальні лінзи дозволяють обом окам передавати в мозок такі зображення, які він зможе з’єднувати в цільну картинку. Вони допомагають відновити зв’язок між очима. Призматичні лінзи переводять зображення, що надходить від ока, що косить, на центральну ямку сітківки, що дозволить аналізатору здійснювати злиття зображень від обох очей.

При окремих формах косоокості для нормалізації зорових функцій досить скористатися лише методикою оптичної корекції. При необхідності додатково призначають терапію.

Симптоми та діагностика косоокості

Головний симптом будь-якого виду косоокості – візуальна зміна положення одного або обох очей при погляді прямо. Якщо у дитини око косить не завжди, розпізнати хворобу можна за такими симптомами:

  • немає фіксації погляду на одному предметі;
  • коли дитина стежить за предметом, що переміщається, очі рухаються не синхронно;
  • при яскравому світлі одне око зміщується убік.

Коли у дитини є навіть один симптом, слід якнайшвидше записатися на прийом до офтальмолога. Лікар починає прийом зі збору анамнезу, а потім приступає до суб’єктивної та об’єктивної перевірки зору. За допомогою циліндричних лінз встановлює кут косоокості.

Якщо у дитини вражений відводний, може розвинутися косоокість, що призводить до виникнення двоїння в очах. Офтальмолог оцінить стан окорухового апарату та визначить хворобу.

Особливості лікування косоокості у дітей

Косоокість – небезпечний тип патології. Він не тільки є косметичним дефектом і може викликати глибокі розлади бінокулярного зору, а й негативно впливає на психічний розвиток дитини, а також формування її характеру в соціальному аспекті. Крім того, косоокість, як і рефракція, призводить до розвитку короткозорості та далекозорості, обмежує у виборі професії.

У дітей зорова система дуже сприйнятлива до лікування. Якщо своєчасно розпочати лікування, виправлення косоокості можливо щадними способами: оклюзією та апаратними процедурами. Для підвищення ефективності терапії фахівці додатково призначають дітям комплекси вправ для очей. Коли терапевтичне лікування не дає результатів, проводять хірургічну операцію.

Клініка “Тарус” має суперсучасне оснащення. У ній працюють досвідчені висококваліфіковані офтальмологи, у тому числі дитячі, які виправляють косоокість за допомогою безпечних операцій.

Особливості лікування косоокості у дорослих

Для дорослих найефективніший хірургічний метод лікування косоокості. З його допомогою успішно відновлюють симетрію очей, яка була порушена на тлі якогось захворювання, уражень відводного нерву або з інших причин. Після операції пацієнту призначають апаратну терапію. Спеціаліст індивідуально підбирає лікування на підставі результатів обстеження зорової системи. У клініці «Тарус» оперують пацієнтів, яким виповнилося 18 років.

Хірургічна операція дозволяє отримати не тільки лікувальний результат, але й косметичний ефект, що суттєво покращує якість життя дорослої людини. Адже люди, що мають косоокість, можуть відчувати психологічний дискомфорт через особливості своєї зовнішності, що часто призводить до низької самооцінки.

Ціна: від 8 000 до 12 000 грн без анестезії за одне око

Відтепер в Ocular медичні послуги можна оплатити частинами.
Ми потурбувалися про те, щоб ви могли оплатити обрану послугу за 3 місяці без жодних переплат!

Детальніше про оплату частинами

 

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».