Лазерна коагуляція сітківки (ППЛК)

Сітківка – внутрішня оболонка ока, однією стороною прилягає до склоподібного тіла, а іншою – до судинної оболонки очного яблука. На сітківці фокусуються спрямовані зоровим апаратом очі промені, завдяки чому людина сприймає зображення, розрізняє кольори та режими освітленості.

Лазерна коагуляція сітківки (ППЛК)

Сітківка – внутрішня оболонка ока, однією стороною прилягає до склоподібного тіла, а іншою – до судинної оболонки очного яблука. На сітківці фокусуються спрямовані зоровим апаратом очі промені, завдяки чому людина сприймає зображення, розрізняє кольори та режими освітленості.

Порушення роботи сітківки виникають через травми, інфікування, системні патології, ускладнення після загальних захворювань (наприклад, вірусних інфекцій). Якщо своєчасно не приділити увагу їх корекції (наприклад, усунення запальних процесів, запобігання відшарування сітківки), на людину чекає повна сліпота.

Що таке лазерна коагуляція сітківки (ППЛК)?

Периферична профілактична лазерна коагуляція (зазвичай процедуру називають просто лазерною коагуляцією) сітківки – метод лікування, який застосовується при дегенеративних змінах, дистрофії сітківки, а також захворюваннях судин, що її живлять. У багатьох випадках це втручання безальтернативне, тобто іншого методу, який так само ефективно допоможе зупинити небажані процеси, не існує.

Суть процедури полягає у зміцненні периферичної зони сітківки, за рахунок чого вдається запобігти її відшарування. До відшарування сітківки найчастіше призводять дистрофічні процеси, внаслідок яких тканина стоншується аж до утворення мікророзривів, у зоні яких і починається відшарування. Лазерна коагуляція зміцнює тканини та запобігає появі цих мікророзривів, за рахунок чого сітківка зберігає свою цілісність та здатність ефективно функціонувати.

Витончені фрагменти сітківки обробляються лазерним променем, під дією якого вони спаюються з нижчими тканинами. Це «припарювання» зміцнює тканини сітківки та суттєво знижує ризик розвитку ускладнень. Чи покращиться після процедури гострота зору, залежить від наявності захворювань, які сприяли її зниженню (наприклад, проблем з акомодацією).

Ця методика лікування дозволяє покращити кровопостачання уражених ділянок, усуває ймовірність проникнення під тканини сітківки рідини та скупчення її там.

Які показання для проведення лазерної коагуляції сітківки?

Статистика свідчить, що приблизно в 60% випадків ППЛК показано як підготовку до лазерної корекції зору. Це дозволяє досягти кращих результатів подальшого втручання, покращує стан очей та їх здатність ефективно функціонувати.

Основні свідчення:

 • Дистрофія сітківки різної етіології.
 • Скупчення рідини під сітківкою та у її структурі.
 • Підвищення міцності тканин сітківки до пологів жінкам, у яких діагностовано її периферичну дистрофію. Процедура рекомендована до 35 тижня вагітності. Це дозволяє уникнути кесаревого розтину, який рекомендовано пацієнткам із середніми та високими ступенями короткозорості, та провести розродження природним шляхом.
 • Діабетична ретинопатія – мікроангіопатія, яка вражає судини сітківки очного яблука.
 • Патологія судин, найчастіше – тромбоз центральної вени.
 • Відшарування сітківки – її відходження від судинної структури, внаслідок чого порушується її харчування, і тканини починають відмирати.

Переваги ППЛК

 1. Втручання проводиться амбулаторно. Воно мінімально травматичне, дозволяє уникнути великих рубців, розтину очного яблука.
 2. Можливе проведення процедури у будь-якому віці. Небажаного навантаження на серцево-судинну систему та інші органи немає.
 3. Вплив відбувається безконтактно, тому ймовірність інфікування дорівнює нулю.
 4. Застосовується місцева капельна анестезія. Загальної анестезії не потрібно, тому організм не має додаткового навантаження.
 5. Після операції покращується кровопостачання оброблених ділянок, їх харчування та відновлення.
 6. Процедура виконується за 1 сеанс.
 7. Мінімальний відновлювальний період.

Як відбувається лазерна коагуляція сітківки?

 1. Перед втручанням пацієнт проходить обстеження та призначену лікарем підготовку. Стандартна тривалість операції – від 15 до 20 хвилин.
 2. Пацієнта садять. В око встановлюється профільна лінза, яка допомагає правильно фокусувати промінь.
 3. Для усунення неприємних відчуттів та запобігання морганню застосовується капельна анестезія.
 4. Зони, що підлягають корекції, обробляються лазером. Під його дією тканини нагріваються, що тимчасово підвищує згортання крові. У результаті операція є безкровною. Мікроскопічні елементи тканин, що розійшлися, зрощуються один з одним з високою точністю.
 5. У результаті втручання пацієнт бачить яскраві спалахи, які зазвичай не викликають неприємних відчуттів.

 

Після того, як робота закінчена, пацієнт перебуває у клініці протягом 1–2 годин. Після цього йому можна вирушати додому. Остаточний ефект втручання оцінюють через 10-15 днів, коли процес утворення спайок завершується.

Безпосередньо після процедури у зоні впливу лазерного променя може спостерігатися набряклість рогівки, з рахунок чого можливі порушення рефракції. Якийсь час пацієнт може бачити предмети нечітко, розпливчасто. У міру спадання набряку це минає, і зір знову стає чітким. Після втручання не варто керувати автомобілем, нахилятися вперед, довго стояти чи ходити, навантажувати очі читанням, роботою за комп’ютером, гаджетами, слід уникати вживання алкоголю.

Перевірити стан зору та з’ясувати, чи потрібно вам покращити стан сітківки, можна під час огляду у клініці Ocular. Фахівці клініки проведуть повний огляд, дадуть рекомендації, визначать, чи є у вас показання для ППЛК. За наявності показань для втручання вам розкажуть, як до нього підготуватися, що робити у відновлювальному періоді, дадуть відповіді на інші питання. Записатися на консультацію можна по телефону або через форму зворотного зв’язку. Якщо потрібно, ми передзвонимо вам самі. Приходьте!

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».