Амбліопія

Амбліопією називається патологія, при якій на одному або двох очах порушений процес розвитку зору. Зазвичай, порушення проявляється на одному оці, тому патологія отримала назву «ледачого ока». Найчастіше її діагностують в ранньому дитинстві.

Амбліопією називається патологія, при якій на одному або двох очах порушений процес розвитку зору. Зазвичай, порушення проявляється на одному оці, тому патологія отримала назву «ледачого ока». Найчастіше її діагностують в ранньому дитинстві.

Ознаки амбліопії

Батьки можуть запідозрити амбліопію у дитини, якщо він:

 • став дратівливим, нервовим;
 • мружиться, повертається до предмету, який намагається розглянути, одним оком;
 • не впевнений в своїх рухах, погано координує їх;
 • часто спотикається, падає, не помічає, здавалося б, очевидних перешкод;
 • нахиляє голову;
 • погано сприймає глибину і обсяг зображення.

Якщо захворювання спровоковано косоокістю, помітно, що при погляді вперед у дитини одне око дивиться в бік, вгору або вниз.

Причини розвитку захворювання

Зв’язки між очима і головним мозком у дитини формуються з моменту народження і приблизно до 8 років. Розвитку цих зв’язків перешкоджає все, що розмиває зір, знижує чіткість картинки, яка передається з сітківки в зоровий нерв. Коли мозок не повністю розпізнає побачене зображення, він привчається його ігнорувати. Так відбувається процес розвитку «ледачого» ока.

При амбліопії зір знижується поступово, тому дитина звикає до такого стану речей і не скаржиться на нього. Це ускладнює діагностику патології та призводить до того, що її виявляють через місяці або навіть роки після початку розвитку.

Амбліопія розвивається через проблеми із зором і внаслідок захворювань очей. Основні причини її розвитку:

Порушення рефракції

Основні порушення рефракції, через які розвивається амбліопія:

 • далекозорість (гіперметропія);
 • короткозорість (міопія);
 • астигматизм.

При наявності проблем з рефракцією зір стає розмитим, тому мозок отримує такі ж зображення. Втомившись робити їх чіткими, мозок починає ігнорувати розмиті зображення. Таким чином око з порушеннями перетворюється в «ледаче». Порушення різного ступеня можуть виникнути на обох очах. У цьому випадку більше уражається те око, яке бачить гірше. Слід зазначити, що дитині самостійно важко визначити, яке око бачить краще, яке – гірше, оскільки інформація з ока, який бачить краще, і робота мозку компенсують недостатню роботу «ледачого» ока.

Косоокість

Косоокістю називають стан, при якому обидва ока не в змозі сфокусуватися на одній і тій же точці простору. Наприклад, одне око фокусується прямо вперед, а інший – всередину або назовні, вгору або вниз. Мозок отримує картинки, які не може скласти в єдине ціле, тому йому доводиться ігнорувати інформацію від одного з очей. Найчастіше це те око, який дивиться нерівно. В результаті ігнороване око розвивається неправильно.

Помутніння оптичних середовищ ока

У деяких немовлят діагностується вроджена катаракта. Мутний (недостатньо прозорий) з народження кришталик може стати причиною неправильного розвитку ока.

Опущення верхньої повіки

Опущення повіки, яке називається птоз, також може заважати правильному формуванню зорового апарату і стати причиною розвитку амбліопії.

Діагностика амбліопії

Методи діагностики амбліопії залежать від віку дитини.

 • Немовлята. Офтальмолог обстежує очі на наявність катаракти, новоутворень, аномалій розвитку, патологій очного дна. Лікар перевіряє, чи здатний малюк фокусувати погляд на яскравому предметі, чи вміє стежити за його рухом.
 • Діти віком до 3 років. Офтальмолог перевіряє гостроту зору, використовуючи таблиці з малюнками, буквами, розрізаними колами. Показники кожного ока визначаються окремо і порівнюються між собою. Для цього використовується заслінка, якою закривають одне око. Часто при закритті здорового ока, коли чіткість зору різко падає, дитина починає вередувати, намагається прибрати заслінку.

Максимум інформації дає повне обстеження ока з використанням офтальмоскопии, біометрії і біомікроскопії.

Зверніть увагу! Якщо гострота зору на одному оці знижена, це ще не свідчить про розвиток амбліопії. Поліпшити зір допоможуть контактні лінзи або окуляри.

Лікування «ледачого ока»

Перший огляд дитячого окуліста проводиться відразу після народження. Особливо важливо це при наявності в сім’ї випадків серйозних захворювань очей, патологій і станів, які можуть спровокувати розвиток катаракти у немовляти. У загальному випадку перший огляд слід пройти не пізніше 6 місяців з дня народження малюка.

Основні підходи до лікування патології:

 1. Вилікувати захворювання, яке спровокувало її розвиток.
 2. Змусити «ледаче око» працювати в повну силу.

Хірургічне втручання

Хірургічне втручання показано при:

 • Помутнінні кришталика. Мутний кришталик віддаляється, на його місце ставиться інтраокулярна лінза. Можливе використання контактних лінз;
 • Птозі. Верхня повіка піднімається хірургічним шляхом і не заважає розвитку зору;
 • Косоокості та амбліопії, які не піддаються лікуванню терапевтичними методами.

Окуляри або контактні лінзи

Якщо причиною розвитку патології стало порушення рефракції (короткозорість, далекозорість), то для її корекції призначають контактні лінзи або окуляри. Ця методика також використовується при косоокості.

Зверніть увагу! Змушувати дитину носити лінзи чи окуляри потрібно, навіть якщо він стверджує, що без них бачить краще.

Оклюзія або носіння пластиру

Здорове око заклеюється пластиром або надягається пов’язка. В результаті мозок отримує тільки ту інформацію, яку передає хворе око, і ігнорувати її вже не виходить. Тривалість лікування залежить від віку дитини, ретельності виконання рекомендацій лікаря. Зазвичай пов’язку або пластир використовують щодня протягом декількох годин. Ефективність лікування істотно підвищується, якщо дитина в цей час займається дрібною роботою – складає пазли, конструктор, малює, ліпить.

Вправи для очей

Доктор підбирає різні вправи та ігри, які змушують «ледаче» око краще працювати.

Очні краплі атропіну

Атропін закопують в здорове око, щоб розмити картинку, яку він передає в мозок. Це змушує «ледаче око» працювати краще, а мозок – обробляти інформацію від обох очей однаково. Закапування атропіну зазвичай рекомендують дітям, які категорично відмовляються від пластиру і пов’язки.

Якщо у дитини діагностована амбліопія, слід не рідше ніж раз на півроку проходити діагностичні обстеження, щоб оцінювати зорові функції в динаміці.

Дитина може не підозрювати, що у нього одне око бачить гірше за інше. Батьки це також можуть помітити тільки тоді, коли наслідки стануть явно вираженими (наприклад, розвинеться косоокість). Важливо діагностувати амбліопію і причини, які спровокували її розвиток, як можна раніше. Чим раніше розпочато лікування, тим кращим буде його результат. Після досягнення дитиною 8 років якісно відновити зір буде значно складніше. Записуйтеся на регулярні консультації і огляди офтальмолога в медичний центр “Ocular-інститут офтальмології” і будьте здорові!

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».