Короткозорість у дітей

Міопія (інша назва – короткозорість) – захворювання органів зору: дитина добре бачить на близькій від очей відстані, але нечітко в далині. Зі збільшенням кількості гаджетів та наростанням зорового навантаження на школярів хвороба може прогресувати у дітей вже з 6 років

Міопія (інша назва – короткозорість) – захворювання органів зору: дитина добре бачить на близькій від очей відстані, але нечітко в далині. Зі збільшенням кількості гаджетів та наростанням зорового навантаження на школярів хвороба може прогресувати у дітей вже з 6 років.

Що таке дитяча короткозорість (міопія). Причини виникнення

Міопія починає розвиватися у дітей через патологічну зміну форми очних яблук. У нормальному стані у них форма неправильної сфери, а світлові промені, заломлюючись в оптичній системі, фокусуються на очній сітківці. За дотримання обох умов дитина чітко бачить всі предмети, які розміщені на різних відстанях від нього.

Якщо передньо-задня вісь очного яблука з якоїсь причини подовжується, його форма витягується і заломлені промені не досягають сітківки, а фокусуються перед нею. Через патологію дитина бачить предмети, розташовані на великій дистанції від очей розмито.

Виділяють три основні причини розвитку хвороби:

 • Уроджена. У групі ризику недоношені діти та народжені із захворюваннями очей.
 • Спадкова. Якщо і в батька чи матері короткозорість, дуже ймовірно, що у їхньої дитини через якийсь час також з’явиться патологія. Це зумовлено спадковим дефіцитом колагену, що входить до складу склери – зовнішньої оболонки ока. Вона забезпечує опору та захист органу зору. Коли колагену мало, склера легко розтягується, що дозволяє передньо-задній осі очного яблука подовжуватися. Створюються всі умови для неправильного заломлення світла та розвитку міопії.
 • Отримана. З’являється внаслідок перенесених захворювань, отриманих травм, надмірно інтенсивного зростання у підлітковому віці та порушення гігієни зору. Погіршують ситуацію зорові навантаження під час навчання чи користування гаджетами. Формуванню хвороби сприяють вуглеводне харчування, малорухливість, підкріплена нестачею ігор на свіжому повітрі.

Короткозорість найчастіше розвивається з третьої причини. Тому дуже важливо, щоб батьки регулярно займалися профілактикою захворювання.

Ознаки міопії у дітей

Головною ознакою короткозорості є розмите зображення предметів, які знаходяться на кілька метрів попереду. Однак діти не скаржаться на погіршення зору, оскільки воно відбувається поступово і вони швидко адаптуються. Тому батькам слід уважно стежити за поведінкою дітей, щоб вчасно помітити патологію.

На розвиток міопії вказують такі ознаки:

 • дитина прищурює очі, щоб розглянути предмети, що знаходяться далеко від неї;
 • дитина прищурює очі, щоб розглянути предмети, що знаходяться далеко від неї;
 • у дитини часті головні болі.

З появою у дитини лише одного симптому важливо відвідати офтальмолога. Тільки фахівець може діагностувати короткозорість.

Види короткозорості у дітей

Міопію поділяють на види залежно від причин, що спровокували її появу, та ступеня тяжкості:

 • Уроджена. Хворіють діти, які народилися із патологією. Розвиток хвороби може спровокувати спадкові чинники.
 • Отримана. Хвороба часто з’являється у школярів внаслідок збільшення зорового навантаження та ігнорування гігієни зору. Докладно у тому, що входить у поняття гігієни зору, — розділ про профілактику короткозорості.
 • Хибна. Характеризується неможливістю для ока чітко розглянути предмети, які знаходяться не лише далеко, а й поблизу. Патологію провокують проблеми з циліарним м’язом, які можуть спричинити спазм м’язів, які відповідають за акомодацію ока.

Набутий вид короткозорості ділять на дві форми:

 • Стаціонарна. Зір погіршується до певної міри, та буде зберігається на одному рівні.
 • Прогресуюча. Діагностують при стрімкому погіршенні зору – на одну і більше діоптрій на рік.

За ступенем тяжкості офтальмологи виділяють такі види міопії:

 • слабка – зір падає на 3 діоптрії;
 • середня – гострота зору погіршується на 3,25–6 діоптрій;
 • висока – зір слабший більш ніж на 6 діоптрій.

Найпростіше вилікувати хибну короткозорість. Проте дуже важливо своєчасно та правильно її діагностувати. При її лікуванні, на відміну від інших видів міопії, не можна використовувати окову корекцію зору.

Профілактика міопії у дітей

Профілактичні заходи щодо запобігання розвитку короткозорості у дітей включає наступні:

 • Правильне висвітлення столу. Стіл бажано розташувати так, щоб природне світло падало на робочу поверхню збоку і ззаду. Для правші природне освітлення слід забезпечити з лівого боку, а для шульги — з правого. Важливо, щоб прямі сонячні промені не сліпили дитину та не падали на монітор комп’ютера. У темний час доби необхідно використовувати настільну лампу та загальне розсіяне освітлення кімнати, щоб не було різкого переходу від світла до темряви. Оптимальний варіант стільця – з регульованою висотою сидіння. Він дозволяє правильно сидіти та зберігати поставу: ноги знаходяться на підлозі, а спина пряма.
 • Гігієна зору. Всі правила гігієни зосереджені на факторах, які мінімізують навантаження на очі: освітлення, контрастність фону або малюнку, відстань від очей до книги або екрану гаджета та температура повітря. Основне освітлення необхідно організувати на стелі, а додаткове – на робочому столі. Світло від настільної лампи не повинно попадати прямо в очі і створювати тінь на листі. Важливо, щоб він рівномірно висвітлював стіл із підручником та зошитом. Відстань між очима та книгою або монітором комп’ютера має бути 35 сантиметрів. Під час читання рекомендується періодично змінювати положення голови. Слід виключити звичку читати чи грати на планшеті у лежачому положенні. У приміщенні не повинно бути дуже спекотно. Щоб повітря не було пересушеним, необхідно користуватися зволожувачем повітря або поставити в кімнаті ємність із водою.
 • Дотримання режиму зорової роботи. Дитині шкідливо займатися безперервною багатогодинною зоровою роботою. Через кожні 30-40 хвилин зорового навантаження потрібен відпочинок як мінімум на 10 хвилин.
 • Повноцінне харчування. У дитячому раціоні обов’язково повинні бути фрукти та овочі оранжевого та жовтого кольорів, чорна смородина, чорниця, морська риба, яйця, молочні продукти, вершкове та рослинне масло.
 • Правильний режим дня. Дитина повинна дотримуватися порядку дня, в якому передбачено не менше 2 годин для прогулянок на свіжому повітрі та спортивних тренувань. Дітям з короткозорістю рекомендують займатися плаванням, веслуванням, бігом, бадмінтоном, тенісом, футболом та волейболом. Види спорту з м’ячем, тенісним м’ячиком або воланчиком дозволяють тренувати циліарний м’яз. Адже протягом усього тренування очі стежать за предметом, що переміщається. Коли погляд фокусується на предметі, що знаходиться близько, м’язи напружуються, а коли далеко розслабляються. Дітям з міопією протипоказані види спорту, пов’язані з постійними падіннями та ударами головою. Наприклад, стрибки у воду, боротьба та всі види єдиноборств. Вони мають високий ризик розвитку небезпечних ускладнень короткозорості: відшарування сітківки або її розриву.

Профілактичні огляди у дитячого офтальмолога слід проходити не рідше ніж раз на півроку. Вони обов’язково повинні включати огляд сітківки із широкою зіницею, щоб вчасно виявити розвиток хвороби та розпочати лікування.

Діагностика короткозорості у дітей

Діагностує короткозорість дитячий офтальмолог. Для цього він проводить такі обстеження:

 • перевіряє гостроту зору – з трирічного віку перевірку проводять з коригуючими лінзами;
 • перевіряє здатність фіксувати погляд;
 • досліджує величину очних яблук.

При необхідності призначає додаткові обстеження: УЗД ока, дослідження очного дна, огляд ока під мікроскопом та ін.

Методи лікування короткозорості у дітей

При зниженні гостроти зору не більше ніж на 0,5 діоптрії на рік необхідно, щоб дитина регулярно проходила диспансерне спостереження. Лікар призначає пацієнту комплекс вправ, які допомагають зміцнити окорухові м’язи, і рекомендує дотримуватися всіх положень, які ми описали в розділі про профілактику хвороби. Якщо короткозорість у дитини прогресує інтенсивніше, офтальмолог підбирає оптимальний метод лікування.

Лікування дитячої міопії консервативними методами

Головне завдання консервативних методів лікування – зупинити прогресування хвороби. Цього досягають корекцією зору за допомогою окулярів або контактних лінз.

Контактні лінзи зазвичай призначають із десятирічного віку, коли діти вже можуть самостійно їх доглядати. Найменшим дітям рекомендують носити окуляри. Офтальмологи радять обирати дитячі окуляри із пластиковими лінзами. У них дві істотні переваги:

 • легше, ніж окуляри зі скляними лінзами;
 • більш безпечні.

Розбити пластикову лінзу набагато складніше, ніж скляну. Якщо дитина все ж таки розіб’є пластикову лінзу, вона не розлетиться на дрібні уламки і не зможе травмувати око. Діти дуже рухливі, тому безпеку окулярів слід обов’язково враховувати.

М’які контактні лінзи можуть призначати і дітям, яким не виповнилося 10 років. Важливо навчити дитину правильно доглядати їх. Він повинен розуміти, наскільки важливо ретельно вимити руки, перш ніж одягати або знімати лінзи, і виконувати всі маніпуляції дуже акуратно.

Батькам необхідно стежити за своєчасною заміною контактних лінз на нові, після закінчення терміну придатності, а також за правильністю їх зберігання у спеціальному контейнері. Важливо, щоб дитина не спала у лінзах для денного носіння.

Нічні ортокератологічні лінзи дозволяють ефективно коригувати короткозорість у дітей. Дитина одягає ОК-лінзи лише на ніч. Вони притискають центр очного яблука, щоб зробити його більш плоским. Під тиском ОК-лінз клітини рогівки вночі зміщуються до периферії і змінюється форма ока. Дитина вдень добре бачить. ОК-лінзи дозволяють призупинити розвиток хвороби та успішно її лікувати.

Хірургічне лікування дитячої короткозорості

Хірургічну операцію при лікуванні короткозорості у дітей призначають у таких випадках:

 • захворювання стрімко прогресує, а гострота зору протягом року падає однією і більше діоптрій;
 • виникло ускладнення міопії.

В обох випадках хірург проводить склеропластику, під час якої зміцнюється задня частина ока. Після такої операції передньо-задня вісь очного яблука більше не подовжується та хвороба перестає прогресувати. Крім того, після операції покращується обмін речовин у всіх тканинах ока.

Апаратне лікування міопії у дітей

Апаратне лікування міопії – використання спеціальних приладів для тренування акомодації та м’язів очей, щоб змусити їх працювати правильно. Офтальмологи призначають дітям такі види апаратних процедур: вакуумний масаж, електростимуляцію, інфрачервону лазерну терапію та ін. Апаратний метод у поєднанні з оптичною корекцією дозволяє ефективно лікувати у дітей короткозорість різного ступеня тяжкості.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».