Діабетична ретинопатія

Цукровий діабет може супроводжуватися ураженням очей – діабетичною ретинопатією. Високий рівень цукру в крові призводить до ушкодження кровоносних судин сітківки, які набрякають і починають пропускати рідину або забиваються і стають непрохідними для току крові. Іноді у сітківці з’являються нові, аномальні кровоносні судини. Усі ці процеси призводять до погіршення зору.

Діабетична ретинопатія

Цукровий діабет може супроводжуватися ураженням очей – діабетичною ретинопатією. Високий рівень цукру в крові призводить до ушкодження кровоносних судин сітківки, які набрякають і починають пропускати рідину або забиваються і стають непрохідними для току крові. Іноді у сітківці з’являються нові, аномальні кровоносні судини. Усі ці процеси призводять до погіршення зору.

Стадії діабетичного ураження ока

Діабетичне ураження ока має дві головні стадії.

НПДР (непроліферативна діабетична ретинопатія) – це початкова стадія діабетичного ураження ока, яка спостерігається у багатьох хворих на цукровий діабет.

НПДР супроводжується протіканням рідини з кровоносних судин і набряком сітківки. Якщо набрякає макула, це явище називають макулярним набряком. Це найчастіша причина втрати зору серед хворих на цукровий діабет.

Крім того НПДР може супроводжуватися порушенням прохідності судин сітківки, внаслідок чого до макули надходить недостатня кількість крові  – розвивається ішемія макули. Іноді в сітківці формуються маленькі часточки – ексудати, які теж порушують зір.

НПДР супроводжується розмитістю зору.

Терміни

Сітківка – шар нервових клітин, що вистілає внутрішню поверхню ока. Сітківка сприймає світло і надсилає сигнали до головного мозку, з цих сигналів у мозку утворюються зображення.

Макула – маленька, але дуже важлива ділянка у центрі сітківки. Макула потрібна, щоб добре бачити дрібні деталі предметів.

Макулярний набряк – набряк макули внаслідок протікання рідини з кровоносних судин. Макулярний набряк призводить до погіршення зору.

Склисте тіло – прозорий гель, який заповнює порожнину ока зсередини.

«Мушки» перед очима – маленькі скупчення клітин або певних речовин у склистому тілі, які виглядають як маленькі рухомі крапки, лінії або хмаринки в полі зору.

Макулярний набряк – найчастіша причина погіршення зору в хворих на цукровий діабет

 ПДР (проліферативна діабетична ретинопатія) – наступна стадія діабетичного ураження ока, коли в сітківці розростаються нові аномальні кровоносні судини. Цей процес називається неоваскуляризацією. Нові судини дуже ламкі, тому часто стають джерелом крововиливів у склисте тіло. Якщо крововилив невеликий, то у полі зору може з’явитися лише декілька темних «мушок». Великий крововилив може повністю перекрити усе поле зору.

Нові кровоносні судини можуть утворювати рубцеву тканину, яка відшаровує сітківку або ушкоджує макулу.

ПДР – дуже серйозна хвороба, яка може призвести до втрати і центрального, і периферичного зору.

Які прояви діабетичної ретинопатії?

Пацієнт може й не знати, що у нього діабетична ретинопатія, оскільки на ранніх стадіях вона нічим себе не виявляє. У міру прогресування діабетичної ретинопатії можуть з’явитися такі симптоми:

 • збільшення кількості «мушок» перед очима;
 • розмитість зору;
 • іноді розмитість зору зникає, і предмети стають чіткішими;
 • темні ділянки в полі зору;
 • поганий зір уночі або бляклість кольорів;
 • погіршення зору.

Зазвичай діабетична ретинопатія проявляється на обох очах.

Як діагностують діабетичну ретинопатію

Офтальмолог огляне сітківку за допомогою спеціальної лінзи, перед цим розширивши зіницю очними краплями, аби виявити зміни на сітківці й в макулі.

Для виявлення у сітківці новоутворених патологічних судин, непрохідні судини, а також витікання рідини з судин користуються методом флуоресцентної ангіографії. Для цього в вену на руці вводять жовтий барвник (флуоресцеїн). Кровоносними судинами барвник надходить у сітківку, і в цей час її фотографують спеціальною камерою.

Ще один метод обстеження сітківки – оптична когерентна томографія (ОКТ). Спеціальний апарат сканує сітківку і формує детальні зображення сітківки і макули, дозволяє виміряти товщину сітківки і виявити набряк макули.

 Як лікують діабетичну ретинопатію?

Лікування залежить від того, які відхилення офтальмолог виявив при огляді.

Контроль фонових захворювань. Якщо контролювати артеріальний тиск і рівень цукру в крові, погіршення зору можна зупинити. Ретельно дотримуйтеся рекомендованої Вам дієти. Вживайте призначені ліки від цукрового діабету. У деяких випадках ретельний контроль рівня цукру в крові навіть дозволяє трохи відновити зір. Контроль артеріального тиску допомагає підтримувати кровоносні судини ока в доброму стані.

Ви хворієте на цукровий діабет і записалися на огляд офтальмолога?

Коливання рівня цукру в крові впливають на зір, тому протягом принаймні тижня перед оглядом офтальмолога потрібно ретельно контролювати рівень цукру. Тоді офтальмолог правильно підбере Вам окуляри.

 • Інтравітреальне введення ліків. Для лікування діабетичної ретинопатії застосовують різні препарати. Так звані інгібітори судинного ендотеліального фактора росту (VEGF) зменшують набряк макули, сповільнюють погіршення зору, а іноді навіть покращують зір. Ліки вводять у порожнину ока дуже тонкою голкою.

Стероїди – ще одна група препаратів для зняття набряку макули, які теж вводять в порожнину око шляхом ін’єкцій. Лікар розповість Вам, скільки разів потрібно буде вводити препарати.

 • Лазерна процедура. Лазерним променем припікають кровоносні судини, з яких витікає рідина, і в такий спосіб зменшують набряк сітківки. Крім того лазер блокує судини і запобігає їх подальшому розростанню. В деяких випадках операцію доводиться повторювати.
 • Вітректомія. Якщо у Вас тяжка форма ПДР, офтальмолог може запропонувати хірургічну операцію – вітректомію. Під час операції офтальмолог видаляє склисте тіло, а також кров, яка витекла з патологічних кровоносних судин у порожнину ока. В результаті промені світла знову належним чином потраплятимуть на сітківку. Крім цього під час операції можна видалити з поверхні сітківки рубцеву тканину.

Профілактика погіршення зору при діабетичній ретинопатії

 • Якщо у Вас наявний цукровий діабет, порадьтеся з сімейним лікарем щодо контролю рівня цукру крові. Високий рівень цукру призводить до пошкодження кровоносних судин сітківки і до погіршення зору.
 • У Вас підвищений артеріальний тиск або хворі нирки? Порадьтеся з лікарем щодо лікування цих патологій.
 • Регулярно відвідуйте офтальмолога для огляду очного дна. Можна діагностувати діабетичну ретинопатію ще до того, як Ви помітите будь-які її прояви.
 • Якщо Ви помітите, що зір на одне або обидва ока змінився, негайно зверніться до офтальмолога.
 • Лікування діабетичної ретинопатії потрібно починати якомога раніше. Це найкращий спосіб запобігти погіршенню зору.

Підсумок

Високий рівень цукру в крові призводить до ушкодження сітківки і макули та до погіршення гостроти зору. Цей розлад називають діабетичною ретинопатією. На ранній стадії діабетична ретинопатія може нічим не проявлятися. У міру прогресування діабетичне ушкодження очей спричиняє погіршення зору.

Для лікування діабетичної ретинопатії застосовують ліки, ін’єкції препаратів в око, а також проводять хірургічні втручання.

Регулярно приходьте на огляд до офтальмолога, аби слідкувати за перебігом діабетичної ретинопатії.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».