Короткозорість

Короткозорість (міопія) - це дефект зору, коли людина добре бачить предмети поблизу, але розпливчасто вдалину. Наприклад, пацієнт бачить розмито інших людей, не розрізняє написи на бігбордах, але легко читає дрібний шрифт зі смартфона або планшета.

Що таке короткозорість (міопія)?

За даними медичної статистики, на міопію, або короткозорість, різного ступеня знаком приблизно кожен четвертий житель нашої планети.

При короткозорості людина погано бачить предмети, розташовані на деякому віддаленні. Через це складно виконувати не тільки професійні обов’язки, але і прості побутові роботи.

Ця зорова патологія пояснюється тим, що світлові промені фокусуються не на сітківці, як повинно бути, а перед нею. В результаті, людина бачить розпливчасту картинку тих предметів, які знаходяться буквально в кількох метрах від нього. Через що так буває?

Короткозорість зазвичай пояснюється особливостями будови зорового органу або сильним заломленням світла. Не випадково ця аномалія отримала назву «міопія». Це слово має давньогрецькі корені і буквально означає «жмуритися», людина, яка погано бачить на відстані, примружує очі, намагаючись щось розгледіти.

Якщо не коригувати короткозорість, можлива поява додаткових зорових порушень – пресбиопии, астигматизму, косоокості та ін.

Для корекції міопії використовують спеціальну оптику – окуляри, лінзи. Хороших результатів дозволяють досягти сучасні лазерні методики та інші види хірургічних операцій.  

Ступеня короткозорості

Фахівці розрізняють три основні ступені міопії:

 • Слабку – до 3 діоптрій. При такому порушенні людина добре бачить зблизька, але при погляді вдалину спостерігається розмитість.
 • Середню – від 3,25 до 6 діоптрій. При такому діагнозі людина зазвичай добре бачить на відстані до 30 см, а все, що далі, починає розпливатися.
 • Високу – більш 6,25 діоптрій. При таких показниках хороша видимість зберігається на відстані до 5-10 см.

Діоптрія (D, дптр) – це одиниця вимірювання рефракції – сили оптичних систем. При короткозорості призначаються лінзи з мінусовим значенням діоптрій, наприклад, -2. Оптика підбирається за результатами обстеження в офтальмологічному кабінеті.    

Причини виникнення і розвитку короткозорості

Короткозорість може бути вродженою і набутою. У першому випадку причинами аномалії є особливості і аномалії будови зорового органу, в другому – несприятливі зовнішні фактори. Розглянемо деякі з них. 

 • Спадковість. Якщо у одного з батьків діагностовано короткозорість, ймовірність розвитку даної зорової патології у дитини становить 25%. Існує ризик того, що дитина успадкує такі ж фізіологічні дефекти, як у батьків (наприклад, неправильний розмір очного яблука).
 • Форма очного яблука. Погана видимість на відстані пояснюється невідповідністю оптичної сили ока і довжини очного яблука. Норма довжини переднезадней осі ока у дорослої людини – 24 мм. При короткозорості спостерігається її подовження. Наприклад, для міопії слабкого ступеню характерно збільшення довжини осі ока на 1,5 мм, а при сильній короткозорості вона може становити 30 мм. 
 • Ослаблення тканин склери. Виникнення міопії може бути пов’язано зі слабкістю очних м’язів і тканин склери, що, в свою чергу, може бути спадковим дефектом (наприклад, при генетичному порушенні синтезу білка сполучних тканин). 
 • Умови роботи. В наш час, коли багато видів професійної діяльності пов’язані з підвищеною зоровим навантаженням, саме цей фактор часто є предопределяющим при розвитку міопії. Страждають не тільки дорослі, а й діти, які з ранніх років піддають очі підвищених навантажень – багатогодинний перегляд телевізора, ігри за комп’ютером і смартфоном, читання ведуть до перевтоми очних м’язів. Робота при поганому освітленні – ще одна поширена причина погіршення зору.  
 • Неправильне харчування. Нестача вітамінів і мікроелементів робить істотний вплив на зір. Дефіцит вітамінів групи А, В, С, Е, цинку, магнію, заліза, фосфору, кальцію збільшує ризик розвитку короткозорості. 

Профілактика короткозорості

Якщо міопія пов’язана з такими анатомічними аномаліями, як неправильна форма очного яблука або порушення синтезу білка, попередити розвиток патології неможливо. Але загальмувати подальше погіршення зору і уникнути прогресування короткозорості цілком реально, тим більш, що сучасні офтальмологічні клініки пропонують досить широкий вибір методик. Фахівці Інституту офтальмології Ocular рекомендують:

 • Подбати про різноманітний раціон харчування. Намагайтеся вживати якомога більше овочів, фруктів і інших продуктів, насичених вітамінами і необхідними мікроелементами.
 • Організувати правильне освітлення робочого місця.
 • Уникати перенапруження очей. Робіть перерви під час читання, роботи за комп’ютером, перегляду телепередач. Не забувайте про зорову гімнастику.
 • Намагатися більше часу проводити на свіжому повітрі.
 • Раз на рік проходити профілактичний огляд у офтальмолога.
 • При будь-яких підозрілих симптомах (зниження гостроти зору, больові відчуття, підвищена сльозоточивість, сухість, «мушки», двоїння та ін.), Не відкладаючи, звертатися до фахівця.
 • Дотримуватися всіх рекомендацій лікаря після виявлення короткозорості. 
visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».