Кросс-лінкинг

Кератоконусом називається генетично обумовлене захворювання ока, при якому центральна або парацентральна область рогівки стоншується і випинається, причому згодом цей процес прогресує. Це призводить до зміни форми рогівки — із сферичної вона стає конічною. Розвивається нерегулярний астигматизм, у результаті зображення предметів спотворюється і спостерігається прогресуюче зниження гостроти зору.

Кератоконусом називається генетично обумовлене захворювання ока, при якому центральна або парацентральна область рогівки стоншується і випинається, причому згодом цей процес прогресує. Це призводить до зміни форми рогівки — із сферичної вона стає конічною. Розвивається нерегулярний астигматизм, у результаті зображення предметів спотворюється і спостерігається прогресуюче зниження гостроти зору.

Одним із найефективніших методів лікування кератоконуса, що дозволяють зупинити патологічні зміни структур ока, є крос-лінкінг.

Що таке крос-лінкінг?

Крос-лінкінг – інноваційна малоінвазивна методика, суть якої полягає в наданні рогівці вищої біомеханічної стабільності. Колагенові волокна, з яких складається рогівка, під впливом рибофлавіну (вітаміну В2) у поєднанні з УФ-випромінюванням ущільнюються. За рахунок цього утворюються додаткові зв’язки в матриці рогівки, вона стає щільнішою і краще протистоїть зовнішнім впливам, насамперед – фізичним (розтягування, зсув).

Крос-лінкінг підвищує щільність витонченої внаслідок захворювання рогівки. Це уповільнює процес її деформації, дозволяє відновити втрачену форму і, як наслідок, гостроту зору. У ході процедури формоутворюючі мембрани ока зміцнюються, можуть краще протистояти впливу внутрішньоочного тиску, зберігати свою природну форму.

Складові процедури:

 1. Рибофлавін – фотосенсибілізуюча щодо колагенових волокон речовина.
 2. Ультрафіолет, що впливає на рибофлавін, внаслідок чого відбувається розпад останнього. У результаті реакції утворюється багато вільних радикалів кисню, що у ролі активного окислювача.
 3. Реакція окиснення, під час якої формуються додаткові поперечні волокна, що зміцнюють тканини рогівки. Внаслідок цього конус стає плоским і рогівка набуває фізіологічної форми .

Типи крос-лінкінгу

Залежно від деталей проведення втручання розрізняють кілька його різновидів.

Тотальний крос-лінкінг

Особливість цієї методики полягає в тому, що просочування фотосенсибілізатором і опромінення виконується на всій поверхні рогівки. Вирізняють такі різновиди процедури.

З видаленням епітелію рогівки

Під час втручання за цією методикою епітелій (поверхневий шар рогівки) повністю видаляється. Після цього її тканини максимально ефективно просочуються фотосенсибілізатором, ефективність процедури підвищується.

Проте метод має і недоліки. Гола рогівка стає більш чутливою, тому пацієнт відчуває серйозний біль до 7 діб після втручання. Підвищується також ризик розвитку, що призводять до зниження гостроти зору, помутнінь рогівки.

Без видалення епітелію рогівки

Коли в ході втручання епітелій з рогівки не видаляється, вищезазначені негативні ефекти відсутні. Однак у цьому випадку епітелій продовжує виконувати свої захисні функції, які унеможливлюють повне і рівномірне просочування рогівки фотосенсибілізатором. Тому така методика проведення втручання має настільки виражену ефективність, як попередня.

Локальний крос-лінкінг

Локальний крос-лінкінг – це успішна спроба поєднати переваги обох методик тотального втручання і мінімізувати їх недоліки. І тут епітелій видаляється з рогівки в повному обсязі, лише у периферичних зонах. Після цього рогівка просочується фотосенсибілізатором та опромінюється ультрафіолетом.

Епітелій знімається лише частково, тому вираженість больового синдрому та ймовірність розвитку помутніння рогівки у центральній, найважливішій для гостроти зору, частині знижуються. У той самий час ефективність процедури забезпечується з допомогою хорошого просочування робочим розчином зон, які максимально ефективно реагують на втручання.

Етапи проведення операції

 1. Після попередньої підготовки (проведення обстежень стану ока, аналізи) та огляду пацієнта виконується місцеве знеболювання. Найчастіше це застосування анестезуючих очних крапель.
 2. Після того, як краплі подіяли, епітелій рогівки знімається спеціальним шпателем.
 3. Оголені шари рогової оболонки обробляються рибофлавіном. Ступінь насичення тканин препаратом контролюється щілинною лампою. При необхідності повторюють процедуру до досягнення потрібних показників. Як правило, цей процес триває 20-35 хвилин.
 4. На підготовленій поверхні рогівки концентрується пучок УФ-променів. Це активізує зміцнюючу тканину фотополімеризацію волокон колагену. Таке опромінення нешкідливе для очей.
 5. Після закінчення процедури в очі закопують антибактеріальні та протизапальні краплі. Це запобігає запальним процесам і потраплянню на ранову поверхню інфекції. Поки пошкоджений зовнішній шар рогівки не відновиться, пацієнт повинен мати м’які контактні лінзи.

Якщо процедура проводиться за методикою, за якої епітелій не знімається, то для розпушування використовуються спеціально підібрані препарати. В іншому етапи крос-лінкінгу ті ж самі. Середня тривалість процедур – від 40 до 60 хвилин.

Показання

Найчастіше показання до проведення процедури – кератоконус на початкових стадіях, коли зір ще не погіршився безповоротно і після втручання може бути відновлено природним шляхом. Вона також ефективна при маргінальній пеллюцидній дегенерації рогівки, ектазії, що виникла після рефракційних операцій.

Протипоказання

 • Вік пацієнта віком до 18 років, коли процеси росту очей ще не зупинилися.
 • Вагітність, лактація.
 • Аутоімунні, ендокринологічні, системні захворювання у активній фазі.
 • Запальні процеси, у тому числі спричинені алергічними реакціями, інфекційні захворювання очей (кон’юнктивіти).
 • ГРВІ, підвищення температури, інші хворобливі стани.
 • Витончення рогівки до показників менше 400 мкм.
 • Рубцеві зміни тканини рогівки.
 • Виражений синдром сухого ока, який важко піддається корекції.

Реабілітаційний період

У ході реабілітаційного періоду слід скрупульозно виконувати всі лікарські рекомендації:

 • Протягом перших днів після крос-лінкінгу не можна навантажувати очі. Слід уникати яскравого світла, оскільки очі в цей час мають підвищену світлочутливість.
 • М’які захисні лінзи в середньому можна знімати не раніше ніж через 3 доби після втручання. Пошкоджений або віддалений під час процедури епітелій зазвичай регенерує на 5-7 добу.
 • Слід чітко дотримуватись призначеної лікарем схеми закапування очей. Зазвичай до зняття лінз слід 4 рази на добу закопувати антибіотик. Протизапальні краплі застосовуються протягом 2 місяців за індивідуальною схемою.
 • Очі слід берегти від попадання пилу, шампуню, косметики. До них не слід торкатися та мочити (наприклад, у басейні) протягом 1 місяця. Не можна ходити на пляж, сауну, баню, солярій. Виключено високі фізичні навантаження, контактні види спорту (карате, бокс), стрибки. Читання, перегляд телевізора та роботу за комп’ютером слід дозувати.

Як правило, зір відновлюється до максимуму протягом 1-6 місяців після операції. У цьому подальше прогресування кератоконуса зупиняється. Процедура підвищує міцність рогівки в середньому втричі. Статистика свідчить, що протягом 5 років після операції патологічний процес не розвивається знову у 85% пацієнтів. При цьому у них підвищується гострота зору за рахунок зменшення ступеня астигматизму та відсутності проблем із прозорістю рогівки.

Крос-лінкінг – ефективний метод зупинення прогресування кератоконусу, який допомагає зберегти зір. Тому після встановлення діагнозу звернутися за кваліфікованою офтальмологічною допомогою слід якнайшвидше, поки хвороба не перейшла в запущену стадію. Запишіться на консультацію, пройдіть процедуру та дивіться на світ впевнено!

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».