Глаукома

На ранніх стадіях глаукома не супроводжується жодними симптомами, тому значна частина хворих на глаукому можуть навіть не знати про свою хворобу. Якщо регулярно, принаймні раз на рік, проходити огляд офтальмолога, можна виявити глаукому до того, як почне погіршуватися зір.

Глаукома

На ранніх стадіях глаукома не супроводжується жодними симптомами, тому значна частина хворих на глаукому можуть навіть не знати про свою хворобу. Якщо регулярно, принаймні раз на рік, проходити огляд офтальмолога, можна виявити глаукому до того, як почне погіршуватися зір.

Що таке глаукома?

Глаукома – це хвороба, яка призводить до ушкодження зорового нерва. Зазвичай причиною цього є накопичення рідини в передній частині ока, надмірна кількість рідини зумовлює підвищення тиску всередині ока, і від цього перетискається зоровий нерв.

Глаукома може стати причиною повної втрати зору, однак у багатьох випадках своєчасний початок лікування дозволяє сповільнити цей процес та зберегти зір якнайдовше.

Терміни

Зоровий нерв – нерв, який сполучає дно ока з головним мозком. Зоровий нерв надсилає у мозок сигнали, завдяки яким ми бачимо.

Водяниста волога –прозора рідина всередині передньої частини ока. Водяниста волога має інший хімічний склад, ніж сльози, вона живить око і підтримує його форму.

Дренажний кут – частина ока, в якій водяниста волога дренується з передньої частини ока.

Райдужна оболонка – забарвлена частина ока з отвором у центрі – зіницею, через яку всередину ока потрапляє світло.

У чому причина глаукоми?

В оці постійно утворюється так звана водяниста волога. По мірі надходження водянистої вологи така сама кількість рідини має вийти з ока через так званий дренажний кут. Таким чином тиск усередині ока (внутрішньоочний тиск) залишається незмінним. Якщо дренажний кут не виконує свою функцію, в оці накопичується рідина, тиск зростає, і ушкоджується зоровий нерв.

Зоровий нерв – це ніби електричний кабель, у якому понад мільйон тонких нервових волокон. Якщо ці волокна відмирають, то у полі зору з’являються сліпі плями. Іноді пацієнти помічають сліпі плями лише тоді, коли загинуло багато нервових волокон. Якщо відмирають усі волокна, пацієнт втрачає зір

Форми глаукоми

Існує дві основні форми глаукоми

Первинна відкритокутова глаукома. Ця форма глаукоми розвивається поступово і зумовлена тим, що рідина не відтікає з ока належним чином (так, як це буває з забитою ринвою). В результаті зростає тиск всередині ока, і ушкоджується зоровий нерв. Ця форма глаукоми безболісна і на початкових стадіях не впливає на зір.

У деяких людей зоровий нерв страждає навіть за нормального внутрішньоочного тиску. Ризик глаукоми у цьому випадку підвищений. Потрібно регулярно відвідувати офтальмолога, аби своєчасно виявити пошкодження зорового нерва.

Закритокутова глаукома. Ця форма глаукоми спричинена надто близьким розташуванням райдужної оболонки до дренажного кута. В результаті райдужка перекриває дренажний кут, ніби листок паперу в стічному отворі умивальника. Повне перекривання дренажного кута призводить до стрімкого зростання внутрішньоочного тиску – це називають «гострим нападом глаукоми». Така ситуація вимагає невідкладної допомоги.

Прояви гострого нападу закритокутової глаукоми:

 • Раптова втрата чіткості зору
 • сильний біль в очах;
 • головний біль;
 • нудота;
 • світлий ореол або «веселка» навколо джерел світла.

У багатьох випадках закритокутова глаукома розвивається повільно, тоді її називають хронічною. Спочатку пацієнт немає жодних скарг, тому може і не знати про свою хворобу до першого приступу або до тяжкого ушкодження зорового нерва.

Закритокутова глаукома може призвести до втрати зору, якщо не розпочати лікування негайно.

Як діагностують глаукому?

Єдиний надійний спосіб діагностувати глаукому – повноцінний огляд в офтальмолога. Самого лише вимірювання внутрішньоочного тиску недостатньо для виявлення глаукоми.

Під час обстеження на предмет глаукоми офтальмолог:

 • виміряє внутрішньоочний тиск;
 • огляне дренажний кут ока;
 • огляне зоровий нерв на предмет ознак ушкодження;
 • перевірить ваш периферичний (боковий) зір;
 • зробить знімок або комп’ютерну томограму зорового нерва;
 • виміряє товщину рогівки.

Ваше завдання в лікуванні глаукоми

Для успішного лікування глаукоми лікареві потрібна ваша допомога. Ви повинні дотримуватися вказівок офтальмолога і вживати призначені лікарем очні краплі. Якщо ви лікуєтесь від глаукоми, потрібно регулярно відвідувати офтальмолога. Зазвичай вас запрошуватимуть на огляд один раз на 3-6 місяців, але це залежить від того, яке лікування вам потрібне.

Із усіма запитаннями про стан ваших очей і ваше лікування звертайтеся до офтальмолога.

Як лікують глаукому?

Наслідки глаукоми є незворотніми, тому важливо розпочати лікування якомога раніше, за допомогою ліків або хірургічного втручання можна зупинити процес подальшого ушкодження зорового нерва.

Ліки. Зазвичай для контролю глаукоми застосовують очні краплі. Якщо закрапувати ліки щодня, внутрішньоочний тиск знижується. Деякі ліки сповільнюють утворення водянистої вологи, а інші прискорюють відведення вологи через дренажний кут і таким чином знижують тиск всередині ока.

Ліки проти глаукоми допомагають зберегти зір, однак можуть чинити побічні ефекти. Деякі лікарські засоби не можна вживати одночасно, тому обов’язково повідомте лікаря про всі ліки, які ви приймаєте регулярно. Якщо ліки проти глаукоми викликають у вас побічні ефекти – розкажіть про це офтальмологові.

Ні в якому разі не припиняйте лікування проти глаукоми і нічого не змінюйте, не порадившись із офтальмологом. Якщо ліки закінчуються, зверніться до офтальмолога за новим рецептом.

Лазерне лікування глаукоми. Для лікування глаукоми найчастіше проводять два види лазерного лікування, в результаті чого водяниста волога краще відтікає з ока.

 • Трабекулопластика/селективна трабекулопластика. Ця процедура призначена для лікування відкритокутової глаукоми. Офтальмолог обробляє дренажний кут лазером, аби водяниста волога відтікала вільніше. Внаслідок цього тиск усередині ока знижується.
 • Іридотомія. Ця процедура призначена для лікування закритокутової глаукоми. Лазерним променем офтальмолог створює у райдужній оболонці маленький отвір, через який волога надходить у дренажний кут.

Хірургічні втручання. У деяких випадках для лікування глаукоми потрібно сформувати новий канал для відведення водянистої вологи.

 • Трабекулектомія. Офтальмохірург витинає маленький клапан склери (білка ока) і «бульбашку» або кишеню в кон’юнктиві – так звану фільтраційну подушку. Зазвичай її не видно під верхньою повікою. Через клапан водяниста волога надходить у фільтраційну подушку, де розсмоктується в прилеглі тканини. В такий спосіб знижується внутрішньоочний тиск.
 • Дренажні пристрої. В око можна імплантувати маленький пристрій, яким водяниста волога надходитиме у спеціальну ємність – сформований офтальмологом резервуар під кон’юнктивою (це прозора плівка, яка вкриває білок ока і внутрішню поверхню повік). Із резервуару волога розсмоктується в прилеглі тканини.

Підсумки

Глаукома – хвороба, яка ушкоджує зоровий нерв. Цей нерв страждає від підвищення тиску всередині ока, причиною якого є надмірне накопичення рідини. Ураження зорового нерва може призвести до втрати зору.

Для лікування глаукоми офтальмологи застосовують ліки або виконують хірургічні операції. Глаукома не викликає жодних симптомів, тому потрібно регулярно відвідувати офтальмолога для огляду і перевірки зору.

Із запитаннями щодо очей або зору обов’язково зверніться до офтальмолога. Офтальмолог докладе усіх зусиль, аби захистити ваш зір.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».