Косоокість

Косоокість (страбізм) - порушення зору, при якому один або обидва ока відхиляються від зорової осі у напрямку до даного об'єкту.

Косоокість

Косоокість (страбізм) – порушення зору, при якому один або обидва ока відхиляються від зорової осі у напрямку до даного об’єкту.

У нормі зображення потрапляє на сітківку обох очей, а потім на зоровий нерв – в потиличну ділянку кори головного мозку. Там зображення, отримані з правого та лівого ока окремо, зоровим аналізатором об’єднуються в одну «картинку», надаючи їй глибину і відчуття орієнтації в просторі та відстані. Так формується бінокулярний зір. Однак, коли косоокість повне “накладання картини” один на одного не відбувається, а мозок “бачить” подвійне зображення. Тому, щоб не викликати плутанини, він просто одне око відключає від роботи, ігноруючи отриману від нього інформацію.

Поширеність

Страбізм в дитячій офтальмологічній практиці є розповсюдженою зоровою патології і в середньому зустрічається у 2% випадків, а з вродженою косоокістю народжується приблизно 1 з 400 дітей. В подальшому ці значення збільшуються, та дані показники захворюваності у дітей дошкільного віку зростають до 10%.

Хоча патологія  легко діагностується, проте позбутися від неї можливо  лише при зверненні за медичною допомогою.

Причини та фактори ризику

Безпосередньою причиною виникнення  косоокості є порушення роботи очних м’язів, до цього стану можуть привести:

 • вроджені аномалії в розвитку зорового апарату,
 • параліч, парез,
 • тяжка психотравма,
 • травми при пологах,
 • травми очей та його м’язів в більш старшому віці,
 • захворювання центральної нервової системи,
 • Значне зниження гостроти зору одного ока (наприклад, утворення бельма, катаракти і т.п.),
 • інфекційні захворювання, які сприяють виникненню ускладнень зі сторони нервової системи та параліч м’язів очей,
 • Стрес
 • деякі соматичні захворювання.

Косоокість до 6 місяців вважається у дитини фізіологічним станом, щоб даний стан не закріпився в майбутньому, необхідно створювати відповідні умови для розвитку органів зору у дитини:

 • над ліжечком вішати виключно однотипні кулі або кільця діаметром 6-10 см, закріплені на відстані мінімум 50 см від очей дитини,
 • рівномірно розподіляти зорове навантаження в полі зору малюка,
 • видаляти великі предмети безпосередньо від ліжечка новонародженого – дзеркала, яскраві лампи, великі барвисті іграшки.

Дитяче ліжечко встановлюють таким чином, щоб підходити до дитини з різних боків.

У дорослих спровокувати косоокість можуть захворювання, що призводять до погіршення зору або порушують роботу м’язів, які відповідають за рухливість ока. Наприклад, цукровий діабет, міастенія, черепно-мозкові травми, пухлини головного мозку, інсульти. Також косоокість може з’явитися після проведення будь-яких операцій в області орбіти, якщо в ході такого втручання сталося пошкодження м’язів очей.

Класифікація

Страбізм (косоокість) буває вродженим і набутим, за характером руху зіниць розрізняють:

 • Горизонтальний – відбувається відхилення зорової осі в горизонтальному напрямку. Це збіжна і розбіжна косоокість.
 • Вертикальний – зорова ось відхиляється вгору (гіпертропія) або вниз (гіпотропія).

В залежності від того, задіяно одне або обидва ока, розрізняють страбізм монокулярний (косить 1 око) і альтернуючий (по черзі косить то одне, то друге око).

У разі монокулярної косоокості мозок пристосовується зчитувати інформацію з одного ока, а друге просто виключає з роботи. Через це виникає амбліопія, коли навіть після позбавлення від патології «ледаче око» не відновлює свої функції.

При альтернуючому типі захворювання мозок залучає обидва ока, тому навіть якщо і виникає амбліопія, то в  більш легкому ступені.

Також фахівці розрізняють співдружню і паралітичну косоокість. У першому випадку рух очних яблук відбувається в повному обсязі, а в другому – спостерігається обмеження руху очного яблука в бік паралізованого м’язу.

Симптоми

Яскрава ознака косоокості – відхилення одного ока в бік, вгору або вниз при намаганні сфокусувати свій погляд на будь- який предмет.

Інші симптоми, які можуть спостерігатися при страбізмі :

 • головний біль,
 • подвоєння перед очима,
 • зорова втома при роботі з дрібними деталями.

Якщо з роботи вимикається одне око, то зникає бінокулярний зір: людина перестає орієнтуватися належним чином в просторі.

Діагностика

Діагноз косоокості встановлюється при первинному офтальмологічному огляді. Для уточнення характеру та виявлення причин виникнення захворювання, може бути призначено поглиблене обстеження, що включає деякі з наступних досліджень:

 • перевірка гостроти зору
 • вимір полів зору, внутрішньоочного тиску, товщини рогівки,
 • УЗД ока,
 • огляд очного дна і ін.

Вся діагностика здійснюється за допомогою сучасного обладнання безконтактним і зручним для пацієнта способом. Заключний етап – повторна консультація офтальмолога і рекомендація індивідуального плану лікування.

Лікування

Косоокість необхідно починати лікувати якомога раніше, для того, щоб хвороба не призвела до незворотних порушень зору, наприклад амбліопії.

Операції

До хірургічного лікування в разі косоокості вдаються у дорослих, а також дітей, якщо консервативні методи виявилися неефективними. Суть операції – корекція положення окорухових м’язів.

Найбільш поширені види такого втручання:

 • укорочення м’яза за рахунок висічення його фрагменту,
 • подовження м’яза,
 • зміна місця фіксації окорухового м’яза щоб посилити або, навпаки, послабити його дію.

Інноваційна методика – накладання регульованих швів, коли лікар накладає шов з запасом нитки, і  після операції «налаштовує» той кут зору, який буде комфортний для пацієнта.

Для відновлення зору після проведеного хірургічного втручання призначається апаратне лікування на 1-2 тижні.

Консервативна терапія

Основні завдання консервативного лікування при страбізмі – усунути синдром ледачого ока і відновити бінокулярний (стереоскопічний) зір.

Для включення в роботу ледачого ока призначаються спеціальні цифрові окуляри, оклюзійні пов’язки, заняття з використанням спеціальних комп’ютерних програм і тренажерів.

Апаратна терапія дозволяє відновити бінокулярний зір і закріпити потрібне положення окорухових м’язів. Профілактичне лікування проводять 4 рази на рік до досягнення 18-25 років, коли завершується формування зорового аналізатора.

visit Запишіться на прийом вже зараз
Дізнатися більше
contacts Контакти

Графік роботи:

пн-пт .: 09:00 до 17:00
нд.,сб: вихідний

Адреса:

Київ, вул. Миколи
Пимоненка, 13a

Як дістатися?

Від станції м. «Майдан Незалежності» тролейбусом № 16 або № 18 до зупинки «вул. Полтавська», потім 5 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».

До станції м. «Лук’янівська», потім 10 хв пішки до вул. Студентської і 3 хв по вул. Студентській у бік БЦ «Форум».